Kto wystąpi na Skrzyżowaniu Kultur?

afryka.org Polecamy Kto wystąpi na Skrzyżowaniu Kultur?

Organizatorzy 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur ujawnili właśnie artystów, którzy pojawią się w Warszawie w dniach 13-19 września 2009 r. W tym roku Festiwal wyznaczył sobie przede wszystkim kierunki afrykański i luzofoński (związany z krajami portugalskojęzycznymi). Program dopełnią artyści z Kuby, Indii, Hiszpanii i z Polski.

Nazwisko głównej gwiazdy Festiwalu organizatorzy podadzą niebawem. – Możemy już teraz zdradzić, że będzie to jedno z największych nazwisk w world music. To w dodatku artysta, który jeszcze nigdy w Polsce nie grał – mówi Marek Garztecki, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to właśnie Skrzyżowanie Kultur może go gościć. Drugą gwiazdą inauguracyjnego koncertu galowego, który odbędzie się 13 września w Sali Kongresowej, będzie Tcheka, młody wokalista z Wysp Zielonego Przylądka, uważany obecnie za jednego z czołowych muzycznych reprezentantów swojego kraju na świecie. – Jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do znakomitych wokalistek z Wysp Zielonego Przylądka, chcemy teraz pokazać, że kraj ten obfituje też w niezwykle interesujące męskie głosy – podkreśla Garztecki.

13 września będzie również dniem specjalnego koncertu dziecięcego, na którym wystąpią dzieci z Polski, Japonii, Maroka i Burkiny Faso.

14 września koncerty dadzą muzycy luzofońscy: Ana Moura z Portugalii i Márcio Faraco z Brazylii. Moura to jedna z najwybitniejszych współczesnych przedstawicielek muzyki fado, w Portugalii ceniona znacznie wyżej i nieporównanie bardziej popularna niż znana już w Polsce Mariza. Ma na swym koncie m.in. podwójną Platynową Płytę, występ w nowojorskim Carnegie Hall i współpracę z Mickiem Jaggerem. Faraco to z kolei światowej klasy reprezentant nowoczesnej bossa novy. W Warszawie pojawi się ze specjalnym programem poświęconym 50-leciu tego gatunku.

15 września będzie należał do muzyków hip-hopowych, którzy łączą współczesne miejskie rytmy z wpływami world music. Gwiazdą wieczoru – również po raz pierwszy występującą w Polsce – będą legendarni kubańscy Orishas, którzy potraktowali swoje dziedzictwo muzyczne w prawdziwie rewolucyjny sposób, a świat zdobywali przebojami takimi jak Represent. Support dla Orishas zapewni Sister Fa, senegalska raperka, która łączy afrykańskie bity z bojowymi, społecznie zaangażowanymi tekstami. – Poświęcając jeden wieczór etno-rapowi, pragniemy poszerzyć formułę naszego festiwalu o mało znany w Polsce gatunek i równocześnie przyciągnąć do siebie młodszych słuchaczy, którzy dotychczas nie interesowali się world music – wyjaśnia Marek Garztecki.- Nie zabraknie jednak na naszym festiwalu też prawdziwie „korzennych” artystów, których szczególnie ceni sobie nasza stała publiczność – dodaje.

Przykładem tego będą legendarni Master Musicians of Jajouka featuring Bachir Attar z Maroka – gwiazda kolejnego dnia Festiwalu. Master Musicians of Jajouka to grupa, która z jednej strony kultywuje w prostej linii prastarą muzyczną tradycję sięgającą według niektórych źródeł 1300 lat wstecz, a z drugiej może pochwalić się współpracą z największymi współczesnymi muzykami świata zachodniego, m.in. Brianem Jonesem z The Rolling Stones czy Billem Laswellem. Towarzyszyć jej będzie polski kwartet Kwadrofonik, który wykonuje autorskie opracowania muzyki poważnej XX i XXI wielu, a także odważne interpretacje polskiego folkloru.

Wspólny koncert Master Musicians of Jajouka i Kwadrofonika to również efekt poszukiwań nowych kierunków artystycznych Festiwalu. – Zależy nam na prezentacji projektów współtworzonych przez muzyków polskich i zagranicznych. Mają one szansę stać się wielką wartością imprezy, samej Warszawy, a także czynnikiem świetnie służącym rozwojowi środowisk i rynku muzyki świata w Polsce – wyjaśnia Garztecki.

To samo zamierzenie towarzyszyło organizatorom w przypadku następnego dnia koncertowego, który będzie należał do hiszpańskiego Al Andaluz Project i polskiego zespołu Mosaic. Al Andaluz to fuzja trzech różnych grup i trzech obszarów muzycznych dawnej Hiszpanii, Mosaic z kolei to grupa wykonująca polską, bałkańską i bliskowschodnią muzykę średniowiecza i renesansu.

18 września festiwalowej publiczności zaprezentują się Vishwa Mohan Bhatt, oraz wielokulturowy projekt polskiego gitarzysty Michała Czachowskiego pod nazwą Indialucia. V.M. Bhatt jest wybitnym indyjskim instrumentalistą, konstruktorem i wirtuozem nowatorskiego instrumentu o nazwie Mohan Veena, powstałego z połączenia indyjskiej veeny i gitary hawajskiej. Międzynarodową sławę i prestiżową nagrodę Grammy przyniosła mu płyta A Meeting by the River nagrana w duecie z Ry Cooderem. Indialucia to z kolei niespotykane wcześniej połączenie stylistyki klasycznej muzyki indyjskiej i hiszpańskiego flamenco. W programie jest przewidziane wspólne wykonanie kilku utworów przez Bhatta i Czachowskiego.

19 września, na zamknięcie Festiwalu, koncert dadzą mistrzowie i uczestnicy warsztatów muzycznych Skrzyżowania Kultur oraz Farafina z Burkiny Faso, zespół, którego ponad 30-letnia historia obfituje we współpracę ze sławami muzyki zachodniej, a także wydarzenia tak prestiżowe, jak koncert urodzinowy Nelsona Mandeli dla 72-tysięcznej publiczności na londyńskim Wembley Stadium.

– W tym roku udało nam się złożyć naprawdę wspaniały i wartościowy program, obfitujący w wielkie nazwiska, a równocześnie głęboko przemyślany i bardzo różnorodny. Zachęcamy do czerpania z niego pełnymi garściami, naprawdę jest z czego! – kończy Garztecki.

AI, Alicja Leszczyńska, FWSK

 Dokument bez tytułu