Kto pojedzie do Angoli i RPA?

afryka.org Wiadomości Sport Kto pojedzie do Angoli i RPA?

To już ostatnia prosta w wyścigu na boiska Angoli i RPA. W środę odbyło się losowanie finałowej fazy eliminacji. Znamy już skład grup, w których rozstrzygnie się kto pojedzie na Mistrzostwa Świata, kto zagra w Pucharze Narodów Afryki a kto zostanie w domu.

20 drużyn, którym udało się przebrnąć dwie pierwsze fazy kwalifikacji zostało podzielonych na 5 grup. Zwycięzca każdej z nich będzie reprezentował Afrykę na Mistrzostwach Świata, natomiast na Puchar Narodów w Angoli pojadą 3 pierwsze zespoły z każdej grupy. Mecze eliminacyjne będą rozgrywane od marca do listopada 2009 roku. Wśród 20 najlepszych zespołów kontynentu zabrakło gospodarzy turniejów w RPA i Angoli.

Grupa A: Kamerun, Maroko, Gabon, Togo

Zdecydowanym faworytem grupy są wicemistrzowie Afryki – kameruńskie Nieposkromione Lwy. Ich najgroźniejszym rywalem wydają się być piłkarze z Maroka i Togo. Bukmacherzy najmniej szans na awans dają drużynie Gabonu, która w Pucharze Narodów Afryki nie grała od ponad dekady. Jednak zaskoczyć może się ten, kto nie docenia Gabońskich Panter. We wcześniejszej fazie eliminacji potrafiły one pokonać trzecią drużynę kontynentu – Ghanę. Teraz poprzeczka zawieszona jest znacznie wyżej.

Grupa B: Nigeria, Tunezja, Kenia, Mozambik

Wszystko wskazuje na to, że walka o pierwsze miejsce rozegra się pomiędzy nigeryjskimi i tunezyjskimi Orłami. Reprezentacja Tunezji występowała na trzech ostatnich Mundialach i postara się podtrzymać tę znakomitą passę. Jednak zatrzymanie rozpędzonej nigeryjskiej lokomotywy będzie niezwykle trudnym zadaniem. Nigeryjczycy jak do tej pory wygrali wszystkie mecze eliminacyjne tracąc w nich zaledwie jedną bramkę.
Zacięta bitwa szykuje się również na dole tabeli. Przed wielką szansą na występ w Pucharze Narodów Afryki stanęły bowiem reprezentacje Kenii i Mozambiku. By zdobyć upragniony bilet na boiska Angoli wystarczy jedynie nie zająć ostatniego miejsca w grupie.

Grupa C: Egipt, Algieria, Zambia, Ruanda

Przed Egipcjanami stają otworem drzwi do pierwszego od 20 lat występu na Mistrzostwach Świata. Panujący w piłkarskiej Afryce Faronowie nie natrafili w losowaniu na zbyt groźnych przeciwników. Mistrzowie kontynentu nie powinni jednak lekceważyć żadnej z drużyn grupy C. Algierii udało się już bowiem wyeliminować znacznie wyżej notowany Senegal. Miedziane Kule z Zambii są natomiast jedyną drużyną, z którą Egipcjanie nie zdołali wygrać w jakże udanym dla nich Pucharze Afryki w 2008 roku.

Grupa D: Ghana, Mali, Benin, Sudan

Głównym celem ghanijskich Czarnych Gwiazd i Orłów z Mali będzie awans na Mistrzostwa świata w RPA. Faworytem tego pojedynku są gracze z Ghany, którzy dumnie reprezentowali Afrykę na ostatnim Mundialu w Niemczech. Wydaje się, że reprezentacja Sudanu i Wiewiórki z Beninu skazane są na walkę o przedostatnie miejsce w grupie. Obydwie reprezentacje brały udział w ubiegłorocznym Pucharze Narodów Afryki, lecz jako jedyne drużyny niezdobyty na tym turnieju punktu. Trzeba jednak pamiętać, że reprezentacja Sudanu jest niezwykle niebezpieczna na własnym boisku i stać ją na sprawienie niejednej niespodzianki. Benińskie Wiewiórki zostały za to katem innego uczestnika ostatnich Mistrzostw Świata – drużyny Angoli.

Grupa E: Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Burkina Faso, Malawi

W grupie E każde inne rozstrzygnięcie niż pierwsze miejsce Słoni z Wybrzeża i ostatnia pozycja reprezentacji Malawi będzie odbierane jako wielka niespodzianka. Pomimo tego, że drużyna Didiera Drogby spisywała się we wstępnych fazach eliminacji poniżej oczekiwań trudno wyobrazić sobie by zabrakło jej za dwa lata wśród 32 najlepszych drużyn świata. Malawi jest natomiast najniżej notowaną drużyną spośród wszystkich kandydatów do awansu. W rankingu FIFA Malawijskie Płomienie zajmują odległą 109 pozycję. Nie należy jednak zapominać, że w futbolu nie ma rzeczy niemożliwych. Szczególnie w Afryce.

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu