Kto najlepszym piłkarzem z Afryki? Lista nr 7

afryka.org Wiadomości Sport Kto najlepszym piłkarzem z Afryki? Lista nr 7

Pora na podsumowanie piłkarskiej jesieni na naszych boiskach. Od kilka lat, co rundę, klasyfikuję według gry czy wyników piłkarzy z Afryki, którzy biegają po polskich murawach. Do połowy zeszłego roku jej liderem, biorąc pod uwagę poprzednie lata, był Abdou Razack Traore. Teraz to się zmieniło.

Przyznam jednak, że jakoś za te ostatnie półrocze miałem kłopot z doborem czołowej dziesiątki. Piłkarzy z Afryki w naszej czołówce czyli ekstraklasie czy jej zapleczu nie ma zbyt wielu. A nawet ci mają swoje kłopoty, albo nie grają, albo leczą kontuzje. Kilku jednak pokazało się jednak z naprawdę dobrej strony. Oto mój ranking za jesień 2013.

1. Prejuce Nakoulma (27 l.), skrzydłowy Górnika Zabrze, Burkina Faso

Świetna jesień w jego wykonaniu. Dla zespołu wicelidera ekstraklasy zdobył 9 goli i zaliczył 6 asyst. Pod tym względem ścisła czołówka ligi. Wyróżniony w wielu klasyfikacjach nie tylko jako czołowy piłkarz Górnika, ale całej ligi. Zresztą przed pucharowym meczem z Legią od jednego ze sponsorów otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika zabrzan. Przebiera w ofertach. Chce go włoskie Palermo, angielski Watford czy niemiecki 1.FC Koeln. W moim rankingu, prowadzonym od jesieni 2010, najlepszy zawodnik Afryki na naszych boiskach od tego czasu. Na minus to, że z reprezentacją Burkina Faso nie udało mu się awansować do finałów mundialu i to, że… nie chce rozmawiać z dziennikarzami.

2. Saidi Ntibazonkiza (27 l.), pomocnik Cracovii, Burundi

Po kontuzji wrócił do zdrowia i formy. W pierwszej części rozgrywek jeden z najlepszych zawodników dobrze spisujących się w lidze „Pasów”. W 16 meczach zdobył 6 bramek. Rozmawiałem z nim po meczu w Gliwicach i… krytycznie mówił o swojej grze. – Nie jestem z siebie zadowolony. Stać mnie na lepszą grę – podkreślał. W moim rankingu w generalnej klasyfikacji już na 3 miejscu za Nakoulmą i Razackiem Traore.

3. Ugochukwu Ukah (30 l.), obrońca Jagiellonii Białystok, Nigeria

Od lat solidna postać każdego zespołu, w którym występuje. Tak było w Widzewie, tak jest i teraz w Jadze. Na minus dwie czerwone kartki, które zobaczył w spotkaniach z Podbeskidziem oraz Piastem.

4. Christopher Oualembo (27 l.), obrońca Lechii Gdańsk, DR Konga

Były mecze, szczególnie w zeszłym sezonie, gdzie nie przekonywał. Teraz jest już inaczej. W końcówce  rundy w dobrej formie. Dobrze grał na swojej pozycji na lewej obronie, włączał się do przodu. Mocny punkt Lechii. Jesienią wystąpił w 16 meczach gdańszczan, z czego trzynaście razy w podstawowym składzie.

5. Princewille Okachi (23 l.), pomocnik Widzewa Łódź, Nigeria

W dołującym Widzewie wciąż jedna z kluczowych postaci zespołu. Choć przyznam, że po świetnej w jego wykonaniu jesieni 2012, liczył na coś więcej. Trochę zatrzymał się w piłkarskim rozwoju. Wiosną z łódzką jedenastką czeka go walka o być albo nie być w ekstraklasie. W przypadku spadku nie wiadomo, gdzie dalej będzie występował.

6. Dawid Abwo (28 l.), skrzydłowy Zagłębia Lubin, Nigeria

Jesienią zagrał w 14 ligowych grach i zdobył dwie bramki w starciach z Jagiellonią (1:1) i Lechią (1:3). Pozycja może trochę na wyrost, ale z drugiej strony przekonał do siebie samego Oresta Lenczyka. A o tym doświadczonym szkoleniowcu mówi się, że na obcokrajowców zawsze patrzy surowiej. W czerwcu kończy mu się umowa z miedziowymi.

7. Idrissa Cisse (24 l.), napastnik Energetyka ROW Rybnik, Senegal

Jedyny piłkarz z I ligi w moim rankingu. Trener Ryszard Wieczorek miał nosa sprowadzając go latem do zespołu beniaminka. W sparingach strzelał gola za golem, potem w lidze na początku też było nieźle. Łącznie zdobył 5 bramek. Gdyby nie kontuzja, to ten bilans byłby z pewnością znacznie lepszy.

8. Kebba Ceessay (27 l.), obrońca Lecha Poznań, Gambia

Kontuzja spowodowała, że w pierwszej części sezonu w barwach „Kolejorza” wystąpił w ledwie ośmiu meczach. Wiosną z pewnością będzie lepiej pod tym względem.

9. Emmanuel Sarki (27 l.), pomocnik Wisły Kraków, Nigeria

Jedyny piłkarz z Afryki, który w naszej ekstraklasie zagrał w pierwszej części sezonu we wszystkich 21 meczach. Tyle tylko, że trener „Białej Gwiazdy” Franciszek Smuda nie do końca jest do niego przekonany. Zaledwie osiem razy wybiegał na boisko w podstawowym składzie Wisły.

10. Dzikamai Gwaze (25 l.), pomocnik LZS Piotrówka, Zimbabwe

Z piłkarzy niższych lig zasługuje na uwagę. Jesienią zdobył 10 bramek dla trzecioligowego klubu z Opolszczyzny. Już kiedyś był w zespole Pogoni Szczecin. Teraz ma szansę wrócić do tej dużej ligowej piłki. Jego pozyskaniem zainteresowanych jest kilka klubów z ekstraklasy i jej zaplecza. Ciekawe, gdzie trafi w zimowym okienku transferowym?

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu