Kto najlepszy?

afryka.org Wiadomości Sport Kto najlepszy?

Już za moment Afrykańska Konfederacja Piłkarska ogłosi, kto jest najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu w 2010 roku. Uroczystą galę zaplanowano w Kairze czyli w mieście, które jest siedzibą CAF. W ostatecznej nominowanej trójce tych najlepszych z najlepszych znaleźli się: Asamoah Gyan, Samuel Eto’o i Didier Drogba.

Faworytem wydaje się być Gyan. Napastnik reprezentacji Ghany poprowadził przecież w tym roku „Czarne Gwiazdy” do wicemistrzostwa w Pucharze Narodów Afryki, a potem do ćwierćfinałów mistrzostw świata. Na obu tych turniejach był najskuteczniejszym strzelcem swojego zespołu. Fakt, w dogrywce meczu z Urugwajem w 1/4 MŚ chybił w 120 minucie z karnego, no ale wcześniej nie zawodził. Zresztą kilka dni temu Gyan już otrzymał pierwsze wyróżnienie. Za najlepszego zawodnika Afryki uznał go prestiżowy brytyjski portal BBC.

Z kolei Eto’o, jako jedyny z zawodników reprezentacji Kamerunu, nie zawiódł na mundialu. Zresztą na swoim koncie ma inne osiągnięcia. Z Interem Mediolan wygrał w tym roku i Ligę Mistrzów i zdobył klubowy Puchar Świata. Na turnieju w Abu Dabi został zresztą wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Na stronie CAF (cafonline.com) trwa głosowanie na najlepszego zawodnika. Przed południem kilkuprocentową przewagę miał Gyan. Teraz już prowadzi Eto’o.

Przy tych ceremoniach i ogłaszaniu wyników zawsze jest sporo zamieszania. Tak też było kilka lat temu. W 2007 roku wszystko rozstrzygało się pomiędzy Frederikiem Kanoute, a Drogbą.

Z książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”. Rozdział 2:

„Ceremonię władze CAF zaplanowały podczas trwania Pucharu Narodów w Ghanie w lutym 2008 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że uroczystości postanowiono zorganizować w Lome, stolicy Togo.

Na dodatek miało do niej dojść na dwa dni przed ćwierćfinałami. W tej sytuacji przyjazdu odmówił Didier Drogba. Potem lider reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej mówił, że działacze CAF ostrzegli go, że jeśli nie pojawi się na ceremonii wręczania nagród, to zwycięstwo przypadnie innemu futboliście. Padłó na Frederica Kanoute…”.

Ciekawe jak będzie teraz. Oby odbyło się bez zakulisowych manipulacji.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu