Kto najbogatszy?

afryka.org Kultura Muzyka Kto najbogatszy?

Niedawno na antenie stacji telewizyjnej Silverbird, pojawił się ranking najbogatszych gwiazd nigeryjskiego przemysłu muzycznego. Wyniki są dość zaskakujące.

Od 2006 roku, widać ogromny przypływ gotówki w przemyśle muzycznym. Gwiazdy noszą drogie ubrania, jeżdżą luksusowymi samochodami. Cały rynek wyceniany jest obecnie na sporo ponad 500 milionów dolarów. Czas sprawdzić, kto dorobił się największej fortuny.

1 Don Jazzy

Niekoniecznie trzeba być z przodu, by móc pobierać największe profity. Jego występy najczęściej ograniczają się do kilku słów. Trudni się w tworzeniu muzyki. Z jego bitów korzystają m.in. Ikechukwu, D’Banj oraz Wande Coal. Jest w właścicielem wytwórni Mo’Hits Records i własnej kolekcji biżuterii.

2 D’Banj

Złote dziecko Don Jazziego. W krótkim czasie stał się ikoną afrykańskiej popkultury. Wykreował siebie, jako typowego mężczyznę, który myśli jedynie o kobietach. Koncerty z udziałem D’Banj cieszą się ogromną popularnością. Artysta pokazuje na nich swoją wielką charyzmę, niczym niegdyś Fela Kuti, do którego był swego czasu porównywany. Kilkakrotnie sięgał po statuetki MTV. Posiada własny model telefonu komórkowego oraz podobnie jak Don Jazzy, sprzedaje biżuterię.

3 P-Square

Bracia Okoye są bez wątpienia najbardziej popularnym boysbandem w historii Afryki. Lubią odnosić się ze swoim bogactwem. Robią sesje zdjęciowe w ekskluzywnych limuzynach, nigdy nie pokazują się dwa razy w tym samym ubraniu. Na co dzień jeżdżą Hummerami H3.Ich albumy sprzedały się w milionach egzemplarzy.

4 TuFace Idibia

Od dawna w nigeryjskim przemyśle muzycznym. Najpierw jako członek Plantashun Boiz, później jako solista. Swoją popularność może zawdzięczać utworowi „African Queen”, który trzy lata temu cieszył się ogromną popularnością. Obecnie jest jedną z najbardziej szanowanych osobistości. Wspiera wszelkie akcje społeczne oraz posiada własną fundację. Niedawno rozpoczął współpracę z amerykańskim gwiazdami. Ma na koncie utwór nagrany przy udziale R.Kelly’iego. Wkrótce ma pojawić się singiel z Marry J. Blige.

5 Olu Maintain

Twórca przeboju „Yahooze” niespodziewanie znalazł się w pierwszej piątce. Jego utwory najczęściej mówią o pieniądzach . Ostatnia jego produkcja nosiła nazwę „Arab Money”. Olu Maintain słynie z pokazywania się w ekstrawaganckich strojach, okraszonych drogą biżuterią.

Kolejne miejsca zajęli : Sunny Neji, Banky W, KC Presh, Goldie i Ruggedman.

Co ciekawe, w gronie najbogatszych zabrakło artystów, o których jest ostatnio najgłośniej. Dare Art Alade, Ikechukwu, czy M.I muszą jeszcze się wiele natrudzić, by dorównać czołowej piątce rankingu.

Mb

 Dokument bez tytułu