Król rumby został “saperem”

afryka.org Wiadomości Król rumby został „saperem”

57-letni Papa Wemba, król afrykańskiej rumby został Ambasadorem Mines Advisory Group (MAG), organizacji zajmującej się walką z minami.

Wemba, niezwykle popularny nie tylko w rodzinnym Kongo (Demokratyczna Republika Konga – DRK), weźmie aktywny udział w akcji informującej jego rodaków o niebezpieczeństwie związanym z minami i ładunkami wybuchowymi, które pozostały po wieloletniej wojnie domowej w tym kraju. Jest to niezwykle ważne w momencie, kiedy w związku ze stopniową stabilizacją sytuacji w DRK do swoich domów wracają bądź już wróciły tysiące Kongijczyków.

Motywem przewodnim kampanii, w którą został zaangażowany Wemba jest piosenka "Show me the way", nagrana wspólnie z Peterem Gabrielem.

Wraz z nominacją Wemba otrzymał lampę wykonaną z pocisku i ładunku do ręcznej wyrzutni rakiet. Jej światło ma nawiązywać do misji przed którą stoi "król rumby" – "oświecić" (poinformować) jak uniknąć zagrożeń związanych z minami i niewypałami.

MAG działa w DRK od 2004 roku. Pracuje przy usuwaniu min w regionach dotkniętych wojną. W DRK od zakończenia wojny domowej od min zginęło 850 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Dotychczas usunięto 30 000 niewypałów i oczyszczono 300 kilometrów dróg.

(mj, ps, MAG)

 Dokument bez tytułu