Król i magiczne drzewo

afryka.org Czytelnia Edukacja Król i magiczne drzewo

Dawno, dawno temu w Afryce żył sobie bardzo skąpy i okrutny król. Gdy urodziła mu się córka, postanowił, że nigdy nie wyda jej za mąż, bo nie chce oddać zięciowi połowy królestwa.

Kiedy dziewczynka skończyła trzy lata, król udał się po radę do czarownika. Czarownik poradził mu, aby posadził magiczne drzewo i wykuł wspaniałą koronę. Zalecił następnie, że gdy córka skończy trzynaście lat, należy ukryć koronę na czubku wysokiego już wówczas drzewa i ogłosić, że tylko śmiałek, który będzie potrafił ją zdjąć, dostanie królewnę za żonę. Śmiałek mógł próbować wszystkiego, nie wolno mu było tylko ściąć drzewa. Król nie był jednak przekonany. Dopytywał się, co się stanie jeżeli znajdzie się ktoś na tyle zwinny, że uda mu się wspiąć nawet na bardzo wysokie drzewo. Czarownik uspokoił jednak swojego pana i rzekł:

– Ilekroć jakiś śmiałek odważy się wspiąć na to drzewo, gdy będzie już wysoko, wypowiesz, mój Panie, następujące zaklęcie:

Drzewo, drzewo, chodź pod wiatr,

bujaj swymi konarami tak,

aby nikt kto z krwi i żywy,

nie dał rady posiąść ręki tej dziewczyny.

I wtedy drzewo zrzuci śmiałka ze swoich gałęzi.

Mijały lata, dziewczynka wyrosła na piękną panienkę, a drzewo wyrosło na najwyższe w całej Afryce. Od kiedy dziewczyna skończyła 16 lat ciągle pojawiali się chętni, którzy próbowali dosięgnąć korony. Niestety, kiedy jakiś śmiałek wspinał się na drzewo, król czekał aż znajdzie się bardzo wysoko, wypowiadał zaklęcie, a młodzieniec spadał i ginął na miejscu. Królewnę bardzo to smuciło, nie mogła  jednak nic poradzić.

Pewnego razu do królestwa przybył młody czarodziej, który, zauroczony urodą królewskiej córki, zwrócił się do władcy.

– Ja przystanę na twoje warunki, wdrapię się na drzewo i zdobędę koronę. Mam jednak również swój warunek.

– Jaki? – zapytał król

– Załóż, proszę, Panie, tę opaskę na głowę. – Króla zdziwiła ta propozycja. Pokazał opaskę poddanym i wybuchnął gromkim śmiechem. Następnie nałożył ją teatralnie na głowę i wykrzyknął:

– Wielki władca nie boi się niczego! – Do młodziana zaś powiedział:

– Twoja prośba jest głupia, ale jestem nieustraszony, więc ją spełnię.

Młodzieniec zaczął wspinać się na drzewo z niezwykłą zręcznością, kiedy znalazł się mniej więcej w połowie, król wymamrotał słowa zaklęcia.

Wówczas drzewo zaczęło bujać konarami we wszystkie strony. Śmiałek z trudem utrzymał się na drzewie. Chwycił mocno grubą gałąź i cichutko wypowiedział słowa zaklęcia, które dał mu ojciec, także czarownik.

Opaska, która głowę nikczemną otacza,

Zaciśnie więzy swe by ukarać niegodziwe serce twe.

Wtedy opaska otaczająca głowę króla zacisnęła się mocno sprawiając mu okrutny ból. Jednocześnie  serce władcy skurczyło się, jakby opaska w rzeczywistości je ściskała. Zły człowiek za nic na świecie nie chciał przyznać, że opaska sprawia mu ból. Zacisnął więc pięści i odwołał zaklęcie. Młody czarownik wykorzystał to, błyskawicznie wspiął się na drzewo, zdobył koronę i położył ją u stóp króla. Zgodnie z umową pojął królewnę za żonę i żyli długo i szczęśliwie.

przygotował Stephano Sambali, Tanzania

Posłuchaj i pobierz w mp3.

Przeczytaj całą e-książkę w formatach pdf lub epub

Nagrania bajek w wersji audio i video oraz e-książka, które powstały w ramach projektu “Afryka jak z bajki” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji “Afryka Inaczej”. Utwory powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2012. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworów, pod warunkiem zachowania ww. informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.


 Dokument bez tytułu