Korupcja po kenijsku

afryka.org Wiadomości Korupcja po kenijsku

Kenia zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej skorumpowanych krajów Afryki Wschodniej. Badaniem korupcji w tym regionie Afryki zajęła się organizacja Transparency International.

Wyniki są najgorsze dla Kenii. Okazuje się, że 45% badanych Kenijczyków musi płacić łapówki jesli chcą mieć dostęp do publicznej służby zdrowia i wody lub chcą czuć się bezpiecznie. Odsetek osób, które narzekają na korupcję jest znacznie niższy w Ugandzie (34%) i w Tanzanii (18%).

Kenijczycy narzekają na kenijską policję, która wymusza łapówki na kierowcach. I to właśnie policja jest najbardziej skorumpowaną instytucją w Kenii. Następne na korupcyjnej liście Kenijczyków są ministerstwo obrony i sądownictwo. Zdaniem Transparency International mieszkańców Kenii, którzy zostali objęci badaniem irytuje fakt, że służby publiczne tak naprawdę nie służą obywatelom. Doniesienia o korupcji zdementował już rzecznik prasowy kenijskiej policji. W opinii przedstawiciela policji negatywne opinie mijają się z prawdą i wpłyną źle na morale policyjnych funkcjonariuszy.

Badanie przeprowadzono w trzech krajach na grupie 10,5 tysiąca osób.

lumi

 Dokument bez tytułu