Korespondencja z Ghany: Tam, gdzie szkolą najlepszych piłkarzy

afryka.org Wiadomości Sport Korespondencja z Ghany: Tam, gdzie szkolą najlepszych piłkarzy

Ten klub słynie z tego, że potrafi wychować wielkie gwiazdy futbolu na Czarnym Lądzie. W przeszłości grali tutaj tacy zawodnicy, jak Michael Essien, Sulley Muntari, Asamoah Gyan czy Kwadwo Asamoah. Ci zawodnicy stanowili, i dalej stanowią, o sile jednej z najmocniejszych w Afryce reprezentacji, jaką bez dwóch zdań jest ekipa „Czarnych Gwiazd”.

W sobotę byłem na meczu byłego zespołu tych piłkarzy, jakim jest Liberty Professionals. Grali z zespołem Heart of Lions. Muszę powiedzieć, że byłem pod wrażeniem! Zespół Libert Professionals wygrał 5:1 prezentując przy tym na nierównym i beznadziejnym boisku Carl Reinford Park w Akrze fantastyczny i atrakcyjny futbol. Nic dziwnego, że ta drużyna jest w czołówce miejscowej Glo Premier League. Po jednym meczu widać, że kilku zawodników może zrobić podobne kariery, jak ich starsi koledzy. Bramkarz Daniel Agyei, który już jest w kadrze reprezentacji Ghany, lewy obrońca Francis Morton czy skrzydłowy Boahne. Myślę, że warto zapamiętać ich nazwiska.

Po meczu rozmawiałem z trenerem Liberty Professionals Josephem Sarpongiem.
– W naszym zespole występują sami młodzi piłkarze. Taka jest polityka Liberty Professionals. Mamy swoją akademię piłkarską i dajemy utalentowanym zawodnikom szansę. Grali tutaj tacy piłkarze, jak Essien czy Munrtari. To tylko działa na wyobraźnie młodych futbolistów, którzy też chcą iść w ich ślady – tłumaczył mi trener Sarpong, jeden z najbardziej doświadczonych szkoleniowców w Ghanie.

– Wierzymy, że możemy być równie dobrzy, jak nasi starsi koledzy. Dlatego ciężko pracujemy na treningach. Ja trenuję w Liberty Professionals od kilku lat. Efekty są, a ja chcę być dobrym bramkarzem i grać w mocnym klubie – dodaje 22-letni bramkarz Daniel Agyei, który był w kadrze reprezentacji Ghany do lat 20, która trzy lata temu zdobyła młodzieżowe mistrzostwo świata. Agyei ma już zresztą na swoim koncie kilka występów w pierwszej reprezentacji.
W środę rano znajdująca się na czwartym miejscu w Glo Premier League ekipa Liberty Professionals zmierzy się w sparingowym spotkaniu z młodą ekipą Oakzeel FC. Ciekawy jestem wyniku tej konfrontacji.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu