Koptowie boją się o swoje prawa

afryka.org Wiadomości Koptowie boją się o swoje prawa

Egipscy chrześcijanie są zaniepokojeni układem sił w grupie, która ma opracować nową konstytucję Egiptu. Zdaniem wiernych Kościoła koptyjskiego zrzeszonym w Egipskiej Unii na rzecz Praw Człowieka, Koptowie nie mają tam prawie żadnego głosu.

Do grupy nie został zaproszony żaden Kopt – alarmuje Unia. – Są natomiast przedstawiciele radykalnego Bractwa Muzułmańskiego. To nie tylko muzułmanie, ale również Koptowie przelali swoją krew w styczniowej rewolcie przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. Głos milionów Koptów powinien być zatem wysłuchany.

Koptyjska organizacja uważa również nominację jednego koptyjskiego sędziego, Samiego Yusefa za niewystarczającą, bo będzie on odgrywał tylko rolę doradczą i to wyłącznie w zakresie spraw związanych z sądownictwem. Nie będzie miał za to głosu w kwestiach politycznych.

Egipscy Koptowie stanowią dziś 10 procent mieszkańców Egiptu – w Egipcie mieszka w sumie 80 milionów osób. 1 stycznia br. doszło do zamachu na koptyjski kościół, w którym zginęło 21 chrześcijan. Do ataków na Koptów dochodziło też wcześniej. W ostatnich miesiącach skrajni islamiści powiązani z Al-Kaidą zapowiedzieli, że na ich celowniku znajdą się również Koptowie.

mm

 Dokument bez tytułu