Konoba zagra przed Pałacem

afryka.org Polecamy Konoba zagra przed Pałacem

Wydawnictwo Czarna Owca i zespół Konoba zapraszają na plenerowy koncert muzyki afrykańskiej podczas Warszawskich Targów Książki. Koncert połączony będzie z promocją najnowszej książki wydawnictwa pt. „Z wody i ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana”.

Zespół Konoba, międzynarodowa grupa skupiająca muzyków od wielu lat zajmujących się muzyką Afryki Zachodniej (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso), podczas targów książki wystąpi przed Pałacem Kultury i Nauki w namiocie wydawnictwa Czarna Owca.

Start w sobotę, 12 maja, o godzinie 12:00. Zapraszamy!

O książce: Autor książki, Malidoma Patrice Somé, pochodzi z mieszkającego w Burkina Faso plemienia Dagara. Dla członków tego plemienia nie istnieje różnica między tym, co rzeczywiste, a tym, co nadprzyrodzone. Światy żywych i duchów przenikają się, co ma ogromny wpływ na życie codzienne. Malidoma jako mały chłopiec został porwany z domu i oddany do szkoły przy misji jezuitów, gdzie przez piętnaście lat uporczywie wpajano mu europejski sposób myślenia i zmuszano do wyznawania obcej religii. To w naturalny sposób wzbudziło w chłopcu bunt i skończyło się ucieczką z misji. Po powrocie do rodzinnego domu, by ponownie zostać uznanym za Dagara, musiał przejść inicjację tak surową, że omal nie przypłacił jej życiem.

O zespole: KONOBA w jezyku malinke znaczy gruby brzuch. Zespół współtworzą muzycy: Maxime Piazza, Ania Patynek, Przemek  Kalinka oraz Wioletta Wojciechowska, tancerka i choreograf grupy. Konoba to przede wszystkim energetyczna muzyka perkusyjna wykonywana na afrykańskich bębnach djembe i dundun oraz niezwykle dynamiczny taniec afro. Repertuar zespołu jest jednak bogatszy – w programie pojawiają się inne instrumenty afrykańskie takie jak kora (rodzaj harfy), balafon, djabara. Nie brakuje również inspirowanego Afryką śpiewu.

Przemek Kalinka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *