Konoba zagra przed Pałacem

afryka.org Polecamy Konoba zagra przed Pałacem

Wydawnictwo Czarna Owca i zespół Konoba zapraszają na plenerowy koncert muzyki afrykańskiej podczas Warszawskich Targów Książki. Koncert połączony będzie z promocją najnowszej książki wydawnictwa pt. “Z wody i ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana”.

Zespół Konoba, międzynarodowa grupa skupiająca muzyków od wielu lat zajmujących się muzyką Afryki Zachodniej (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso), podczas targów książki wystąpi przed Pałacem Kultury i Nauki w namiocie wydawnictwa Czarna Owca.

Start w sobotę, 12 maja, o godzinie 12:00. Zapraszamy!

O książce: Autor książki, Malidoma Patrice Somé, pochodzi z mieszkającego w Burkina Faso plemienia Dagara. Dla członków tego plemienia nie istnieje różnica między tym, co rzeczywiste, a tym, co nadprzyrodzone. Światy żywych i duchów przenikają się, co ma ogromny wpływ na życie codzienne. Malidoma jako mały chłopiec został porwany z domu i oddany do szkoły przy misji jezuitów, gdzie przez piętnaście lat uporczywie wpajano mu europejski sposób myślenia i zmuszano do wyznawania obcej religii. To w naturalny sposób wzbudziło w chłopcu bunt i skończyło się ucieczką z misji. Po powrocie do rodzinnego domu, by ponownie zostać uznanym za Dagara, musiał przejść inicjację tak surową, że omal nie przypłacił jej życiem.

O zespole: KONOBA w jezyku malinke znaczy gruby brzuch. Zespół współtworzą muzycy: Maxime Piazza, Ania Patynek, Przemek  Kalinka oraz Wioletta Wojciechowska, tancerka i choreograf grupy. Konoba to przede wszystkim energetyczna muzyka perkusyjna wykonywana na afrykańskich bębnach djembe i dundun oraz niezwykle dynamiczny taniec afro. Repertuar zespołu jest jednak bogatszy – w programie pojawiają się inne instrumenty afrykańskie takie jak kora (rodzaj harfy), balafon, djabara. Nie brakuje również inspirowanego Afryką śpiewu.

Przemek Kalinka

 Dokument bez tytułu