KONOBA ZAGRA I ZATAŃCZY W KONESERZE

afryka.org Bez kategorii KONOBA ZAGRA I ZATAŃCZY W KONESERZE

Mityczny lud Čanki i Afryka w Koneserze

 

EtnoPraga

Koncert zespołów Čankišou i Konoba

 

26 września 2009 o godz. 19. 00

Koneser  ul. Ząbkowska 27/31

 

Wstęp wolny

 

Čankišou

Od dziesięciu lat czeska grupa Čankišou przywraca do życia legendę o średniowiecznym plemieniu Čanki – mitycznych, jednonogich ludziach, mieszkających na peryferiach ówczesnego świata, podróżujących i czerpiących inspiracje z wielu kultur. Otwarci na wszystko co piękne, łączyli to w niepowtarzalną muzykę, w której słychać było „świat bez granic”.

Taka też jest muzyka Čankišou, oparta na fuzji brzmień, stylów i rytmów. Czesi śpiewają w fantazyjnym, rytmicznym języku Čanki, czerpią z kultury arabskiej, mongolskiej, afrykańskiej czy bałkańskiej, wykorzystują przebogate instrumentarium wyszukiwane w najdalszych zakamarkach Ziemii. Didgeridoo, yababarę, yarin czy jinagovi łączą jednak z instrumentami współczesnymi –  gitarą, saksofonem lub mandoliną, wpływy wielu kultur mieszają z  brzmieniem rockowym. To wręcz muzyczna uczta dla miłośników world music, uczta, która 26 września czeka nas na warszawskiej Pradze.

W Koneserze na Ząbkowskiej wybuchnie wulkan niepowstrzymanej energii Čankišou i nieokiełznanych rytmów ich muzyki. Pełne pasji koncerty grupy to po prostu szalone taneczne imprezy, podczas których może zabraknąć tchu. A wszytko nakręca jedyny w swoim rodzaju Karel Herman – wielki duchem ( ciałem także ) charyzmatyczny wokalista. Sami o swojej muzyce mówią : „Čankišou – to dziki rytm, egotyczne instrumenty, niepohamowana energia, muzyka która nie ma respektu dla granic i sprawia, że wszyscy chcą tańczyć”. 

Tym razem zatańczy z Čankišou będzie można, ba, wręcz trzeba !!!  w dawnej wytwórni wódek Koneser 26 września o godzinie 19. 00.

KONOBA

Konoba to międzynarodowa grupa skupiająca muzyków od wielu lat zajmujących się muzyką Afryki Zachodniej (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso), ale znanych też z innych projektów polskiej sceny muzycznej. Zespół współtworzą muzycy: Maxime Piazza, Ania Patynek, Przemek Kalinka, Magda Piskorczyk, Adam Różański oraz Wiola Wojciechowska, tancerka i choreograf grupy.

Konoba to przede wszystkim energetyczna muzyka perkusyjna wykonywana na afrykańskich bębnach djembe i dundun oraz niezwykle dynamiczny taniec afro. Repertuar zespołu jest jednak bogatszy – w programie pojawiają się inne instrumenty afrykańskie takie jak balafon, karignan, n’tama, djabara. Nie brakuje również inspirowanego Afryką śpiewu.

Konoba jest projektem, który ma przybliżyć bogactwo i różnorodność muzyki i tańca afrykańskiego. Wiedzę na temat tej kultury czerpaliśmy z najlepszych źródeł, pracując z mistrzami perkusji i tańca z Mali, Gwinei i Senegalu. Z drugiej strony, każdy z nas wnosi swoje specyficzne umiejętności i doświadczenia z innych zespołów, w których gra – od muzyki pop po flamenco czy sambę. Mieszkamy i tworzymy w Europie, tak więc w naturalny sposób dodajemy do afrykańskiej tradycji nasze własne emocje i korzenie.

 Konoba nie ogranicza się do warstwy muzycznej – w równym stopniu dbamy o stronę wizualną. Egzotyczne stroje i instrumenty prosto z Afryki pozwalają odbiorcy poczuć klimat tej odległej nam rzeczywistości.

To będzie kolejny koncert w cyklu Etno Praga, organizowanym przez Dom Kultury Praga od niespełna roku. Niedawno na podwórku przy ul. Inżynierskiej 3 grali: Skład w Kwartecie,   oraz gwiazda z Portugalii – Dazkarieh. Wcześniej EtnoPraga gościł m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Jacka Kleyffa z Orkiestrą Na Zdrowie czy wirtuoza bandoneonu – Luisa Di Matteo z Urugwaju. W listopadzie w tym cyklu ze wspólnym projektem wystąpią tuwański szaman GenDos i Jorgos Skolias.

 

 Dokument bez tytułu