Organizacje kobiece w Ugandzie złożyły petycję do sądu konstytucyjnego, aby uznał obrzezanie kobiet, wciąż praktykowane na wschodzie tego kraju, za niezgodne z prawem. Zdaniem działaczy ruchu ten okrutny i nieludzki zabieg stoi w sprzeczności z obowiązującą konstytucją.
Petycja została złożona przez sojusz organizacji kobiecych Law and Advocacy for Women in Uganda, który już w kwietniu br. doprowadził do odwołania przez Sąd Konstytucyjny prawa dotyczącego niewierności małżeńskiej – cudzołóstwo miało miejsce wyłącznie, kiedy niewierności dopuściła się kobieta. Teraz chcą powołać się na zapis konstytucji gwarantujący godność ludzką, naruszaną przez zabieg obrzezania.
Według danych ONZ tylko w 2002 roku we wschodnim dystrykcie Kapchorwa obrzezaniu poddano 647 kobiet w wieku 11-31 lat. W 2004 i 2006 roku było to odpowiednio 595 i 426 kobiet. Ich zmniejszająca się liczba to efekt kampanii przeciwko obrzezaniu w Ugandzie. Jednak ciągle dokonuje się go w dystryktach Bukwo, Bugiri, Kapchorwa, Moroto i Nakapiripirit.
Obrzezanie kobiet polega na wycięciu bądź usunięciu łechtaczki i warg sromowych przy braku zachowania podstawowych zasad higieny. Jest praktykowane w co najmniej 28 krajach na świecie, szczególnie w Afryce i w niektórych rejonach na Bliskim Wschodzie. W opinii lekarzy poza okaleczeniem wywołuje ciężki uraz psychiczny i podnosi ryzyko zakażenia wirusem HIV z racji używania nie wysterylizowanych narzędzi.
Obrzezanie zostało zakazane w 16 krajach Afryki.
(ps, IRIN)