Kongo: Sfałszowane wybory

afryka.org Wiadomości Kongo: Sfałszowane wybory

W niedzielę, 12 lipca, w Republice Konga (Kongo-Brazaville), odbyło się głosowanie, które ma wyłonić nowego prezydenta. Jednak wszystko wydaje się potwierdzać podejrzenia o fałszowanie wyborczych wyników przez obecnego kongijskiego przywódcę, Denisa Sassou Nguesso.

Według działaczy Kongijskiego Obserwatorium Praw Człowieka wybory w Kongo są niczym innym jak tylko groteską. Listy wyborców są fikcyjne. Znalazło się na nich więcej osób niż w rzeczywistości. Według obserwatorium głosować może 1,6 mln Kongijczyków. Według oficjalnych list wyborczych są ich ponad 2 mln.

W tej sytuacji 4 kandydatów na prezydenta wezwało do bojkotu wyborów i pozostania w domach. Jednak nic nie wskazuje na to, że zatrzyma to Nguesso, który rządził Kongiem już w latacha 1979-1992, do czasu przewrotu, aby wrócić po zamachu stanu w 1997 roku. To nie pierwsze wybory w Kongo, które są przeprowadzone w nieprawidłowy sposób. Nguesso został wybrany w podobny sposób w 2002 roku.

Nguesso nie zamierza rezygnować z władzy nad krajem, który ma jedno z największych złóż ropy w Afryce subsaharyjskiej i zasoby drewna. Nie zmieni się też nic w podziale zysków z eksploatacji tych surowców naturalnych. Pieniądze wciąż nie trafią do kieszeni zwykłych obywateli – aż 70 procent Kongijczyków żyje poniżej granicy ubóstwa – ale do rąk Nguesso.

ostro

 Dokument bez tytułu