Kongo: Prezydent weźmie wszystko?

afryka.org Wiadomości Kongo: Prezydent weźmie wszystko?

12 lipca w Republice Konga odbędą się wybory prezydenckie. O fotel prezydenta zamierza ubiegać się kilkunastu kandydatów, w tym dotychczasowy przywódca tego kraju, Denis Sassou Nguesso.

Nguesso po raz pierwszy przejął władzę w 1979 roku, obalając prezydenta Joachima Yhombi-Opango. Po trzynastu latach u sterów rządów został zmuszony do przeprowadzenia referendum (1992), które sprawiło, że do głosu doszedł system wielopartyjny. W rezultacie Nguesso stracił władzę, przegrywając w wyborach prezydenckich. Dopiero w 1997 roku Nguesso znów sięgnął po władzę, powracając z emigracji i stając na czele wojskowego buntu.

Wybory przeprowadzone w 2002 roku dały zwycięstwo właśnie Nguesso. Jednak był on krytykowany przez opozycję o manipulowanie wyborczym wynikiem i dopuszczenie się szeregu nieprawidłowości. Podobne obawy towarzyszą nadchodzącemu głosowaniu. Główni rywale Nguesso mówią wprost o groźbie powtórki z 2002 roku.

Co ciekawe na wybory nie przyśle swoich obserwatorów Unia Europejska, uznając tym samym głosowanie w Kongo za demokratyczne. Tyle, że innego zdania jest opozycja, po tym jak kandydatura jej głównego kandydata, Ange Edourda Poungui została odrzucona przez sąd konstytucyjny. W sumie sąd odrzucił 4 kandydatury.

Wybory w dniu 12 lipca poprzedzi dwutygodniowa kampania wyborcza, która rozpocznie się 27 czerwca.

lumi

 Dokument bez tytułu