Koncert Nuru Kane

afryka.org Polecamy Koncert Nuru Kane

Nuru Kane to senegalski artysta urodzony w Dakarze, na obrzeżach Sahary, skąd wyemigrował do Francji w połowie lat 90tych. Naprawdę nazywa się Papa Nouroudine Kane i to właśnie we Francji odkrył swój multiinstrumentalny talent i głód tworzenia muzyki, czego efektem było założenie zespołu o nazwie „Bayefall Gnawa”.

Nazwa grupy jak i cała pasja do tworzenia muzyki pochodzą od zachodnioafrykańskiego stylu Gnawa, z którym Nuru zetknął się w Maroku. Muzyk był tak zafascynowany tym nurtem, że przywiózł do Paryża najbardziej charakterystyczny dla niego instrument czyli guimbri (zachodnioafrykański trzystrunowy odpowiednik gitary). Wspólnie z dwoma innymi artystami, francuskim gitarzystą Thierry Fournel’em oraz grającym na n’goni Djeli Makan’em, mieszając zachodnio i wschodnioafrykańskie wpływy zespół artysty zaistniał na paryskiej scenie muzycznej oraz wystąpił na legendarnym festiwalu pustynnym w Mali w 2004 roku. To własnie niezapomniany występ w Mali zaowocował kontraktem albumowym z brytyjskim Riverboat Records.

Pierwsza płyta Senegalczyka zatytułowana „Sigil” łączy północnoafrykańskie Gnawa z tradycjonalną, uduchowioną muzyką senegalską. Instrumentarium na krążku jest w pełni akustyczne,+ podczas gdy brzmienie całości albumu posiada lekko elektryczny, unowocześniony charakter. Teksty afrykańskiego artysty opowiadają o moralności, ludzkich emocjach, duchowych przywódcach oraz o piętnie przemocy. Sam o albumie wypowiada się następująco: „każdy utwór, który śpiewam opowiada o moich personalnych doświadczeniach. Niektóre z nich sprawiają, że jestem dumny inne nie. Jednakże wraz z tym albumem widzę oblicze samego siebie będącego dumnym z tego kim jestem i nie bojącego się mówić ludziom tego co myślę.”

Muzyka, którą gra Nuru jest ciepła, brzmieniowo akustyczna o narracyjno-opowieściowym charakterze. Swoim stylem zahacza nie tylko o północno afrykańskie wpływy, ale również o brzmienia elektryczne, które lekko unowocześniają tradycyjny charakter utworów. Niewątpliwie rzadkim elementem jego twórczości jest połączenie arabskich brzmień Gnawa z typowo czarnym malijskim bluesem, które jako rzadki element jest znakiem rozpoznawalnym muzyki Nuru. Koncert Senegalczyka zapowiada się więc na oryginalną spaloną słońcem, korzenną lekcję tradycyjnej północno-afrykańskiej muzyki, o czym będziemy mogli się przekonać na koncertach, które zagra w ramach festiwalu Francophonic.

Stephane Włodarczyk

Linki:

www.myspace.com/nurukane
www.francophonic.com

koncerty Nuru Kane et Bayefall Gnawa w Polsce:

czwartek, 19 marca
Klub Hades, ul. Peowiaków 12, Lublin
Początek koncertu o godz 19:00
Bilety: 15 / 20 pln

piątek, 20 marca
Jazz Klub Rura, ul. Łazienna 4, Wrocław
Początek koncertu godzina 20:00
Bilety : 20 / 25 pln

sobota, 21 marca
Klub Ucho, ul. Św. Piotra 2, Gdynia
Początek koncertu godzina 19:00
Bilety: 35 / 45 pln

 Dokument bez tytułu