Koncert ghańskiego duetu FOKN BOIS

afryka.org Kultura Muzyka Koncert ghańskiego duetu FOKN BOIS

Na zakończenie tegorocznej AfryKamery, 27 kwietnia o godz. 21:00 zapraszamy do Klubu Powiększenie na unikalne wydarzenie: koncert ghańskiego duetu FONK BOIS, którzy wykonują swoje utwory w języku ghańskim pidgin English. Uważani są za jednych z najbardziej rozpoznawalnych twórców z Ghany. Występowali na scenie z takimi gwiazdami jak Femi Kuti & Gorillaz czy Snoop Dogg. Artyści przyjadą do Polski na premierowy pokaz filmu „To wina hajsu”, który odbędzie się w ramach 9. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014.

27.04 g. 21:00 Klub Powiększenie ( ul. Nowy Świat 27), WSTĘP WOLNY! Będzie to ostatni koncert w Powiększeniu.

FOKN BOIS to mocne hiphopowe brzmienie „Czarnego Kontynentu” oraz niekonwencjonalne podejście do twórczości.

Artyści pochodzą z Ghany i uważani są za jednych z najbardziej rozpoznawalnych twórców z tego kraju. Zdobyli popularność po stworzeniu pierwszego  musicalu w języku pidgin english „To wina hajsu I”, którym podbili serca widzów na całym świecie. Duet Fokn Bois silne wykorzystuje lokalne akcenty muzyczne i potoczną mowę zestawiając to z minimalistycznym bitem.

Panowie nie stronią od autoironii i wulgarnego humoru. Niektóre z ich utworów zawierają elementy afrobeatu. Ich niekonwencjonalna twórczość, przewrotny i pełen absurdalnego humoru styl stanowi mieszankę wybuchową. Artyści występowali na scenie z taki gwiazdami jak Femi Kuti & Gorillaz czy Snoop Dogg.

Próbkę ich twórczości będziemy mogli zobaczyć podczas pokazu filmu „To wina hajsu I” oraz „To wina hajsu II” 25.04 o godz. 20:30 w Kinie Luna. Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystami z FOKN BOIS. Reżyser filmu jest znanym ghańskim reżyserem wideoklipów dla takich lokalnych twórców jak OY czy Sister Deborah.

TO WINA HAJSU CZ. I i II (COZ OV MONI I & II), reż. King Luu Ghana 2010/2013, 45min + 63min.

W typowy ghański dzień w Gbese, Akra, duet hip-hopowy M3NSA i Wanlov the Kubolor wstają z prostym planem: odebrać kasę od paskudnego dłużnika, po czym pójść do klubów w poszukiwaniu czarnej Afrodyty.  Szalona jazda bez trzymanki, która – jak głoszą twórcy, czyli zespół FOKN BOIS oraz reżyser King Luu – jest pierwszym musicalem pidgin english, czyli w ghańskiej lokalnej odmianie angielskiego.

To nie jest typowy jazzowy Broadwayowski spektakl muzyczny… – MTV Iggy

W obu częściach mówione dialogi pojawiają się jedynie okazjonalnie, zamiast tego z komicznym zacięciem, przypominającym przygody amerykańskiego kultowego duetu Cheech i Chong, rapują wymieniając się poglądami, dyskutując o jedzeniu, o kobietach, martwiąc się o pieniądze. Między banalnością prób poderwania dziewczyn czy szukania „szybkiej forsy”, epizodów bycia na haju oraz nastawieniem na beztroską komedię, „Coz Ov Moni” wprowadza w życie codzienne Ghany i zahacza nawet o kwestie polityczne, prezentując przy tym porządny wgląd w życie uliczne ghańskich miast. Świetnie zrealizowany przez czołowego ghanijskiego twórcę wideoklipów z niesamowitą dawką eklektycznej muzyki (głównie afrobeatu oraz hip-hopu) i niezwykle charyzmatycznymi członkami zespołu FOKN BOIS, „To wina hajsu” powoli zyskuje miano pierwszego kultowego ghańskiego filmu.

Festiwale, nagrody m.in.:

2013: Film Afrika, Norient MusikFilm Festival

2010: MFF Rio, MF Afrykański w Cannes

Zapraszamy również do zapisów na Warsztaty Nigerian Pidgin English, czyli jak mówi się na nigeryjskiej ulicy. 26.04 (sobota) godz. 14:00, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, wstęp wolny, zapisy pod adresem email: zapisy@afrykamera.pl, ilość miejsc ograniczona.

Języki pidżinowe powstałe na skutek połączenie języków różnych grup społecznych, zyskują coraz więcej użytkowników na całym świecie. Nigeryjska wersja pidżin english stanowi mieszankę języków rodzimych jakimi są ibo, hausa i joruba z językiem angielskim. Język ten jest lingwistycznym ewenementem! O jego rosnącej popularności i znaczeniu świadczyć mogą próby standaryzacji i uczynienia go jednym z języków oficjalnych w Nigerii, bo choć powszechnie używany w szkołach, urzędach czy na ulicach, wciąż nie posiada statusu
języka oficjalnego. Nigerian pidgin english obecnie posługuje się już 30 milionów osób, a jego urok wynikający z połączenia nowoczesnego slangu i afrykańskiej tradycji sprawia, iż “brokin” jest atrakcyjny dla różnych grup społecznych, w tym artystów z całego świata. W Polsce specjalistką badającą Nigerian Pidżin English jest Olga Frąckiewicz, która już 26 kwietnia poprowadzi warsztaty tego wyjątkowego języka w Staromiejskim Domu Kultury. W warsztatach udział wezmą także osoby z Nigerii, którym pidżin nie jest obcy. Wetin dey happen? Przyjdź i się przekonaj!

Afrykamera.pl

 Dokument bez tytułu