Kompromis w sprawie słoniowej kości “niezgody”

afryka.org Wiadomości Kompromis w sprawie słoniowej kości „niezgody”

Stało się tak jak chciała Kenia. Zakaz handlu kością słoniową został przedłużony na kolejne 9 lat. Jednocześnie kraje południowej Afryki będą mogły przeprowadzić jednorazową sprzedaż kości słoniowej znajdującą się w ich państwowych magazynach. Postanowiła o tym konferencja stron Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Po raz pierwszy zakaz handlu wprowadzono w 1989 roku. Przez kolejne dwadzieścia lat sytuacja słoni afrykańskich poprawiła się w kilku krajach Afryki Południowej (Botswana, Namibia, Republika Południowej Afryki i Zimbabwe), na tyle – obecnie żyje tam 300 tysięcy tych zwierząt – że ich rządy zaczęły domagać się zgody na sprzedaż kości słoniowej, pochodzącej z legalnego źródła. Sprzeciwiały się temu kraje, które mają problem z kłusownikami – Kenia i Mali.

Na konferencji, zakończonej właśnie w Hadze, udało się osiągnąć kompromis w tej sprawie. Zakaz handlu kością słoniową został przedłużony o 9 lat, a cztery kraje Afryki południowej będą mogły zorganizować jej jednorazową wyprzedaż. Dochód uzyskany ze sprzedaży kości słoniowej ma być przeznaczony na ochronę słoni.

(ps)

 Dokument bez tytułu