Komplet finalistów Pucharu Narodów

afryka.org Wiadomości Sport Komplet finalistów Pucharu Narodów

Po kilku miesiącach ekspresowych eliminacji znamy już wszystkich szesnastu finalistów XXIX Pucharu Narodów. Tradycyjnie najmocniej będzie reprezentowana Afryka Zachodnia. Z szesnastu reprezentacji zrzeszonych w West African Football Union, piłkarskiej organizacji zrzeszającej ekipy z tej części kontynentu, aż osiem zagra na turnieju w Republice Południowej Afryki! To Nigeria, Togo, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Mali, Niger i sensacyjna Republika Zielonego Przylądka.

Myślę, że nie tylko ja, cieszę się też z awansu przedstawiciela Afryki Wschodniej. W ostatnich latach drużynom z tej części nie udawało się zagrać w finałowych turniejach. Teraz jest rewelacyjna w tym roku Etiopia, a blisko były też „Żurawie” z Ugandy. Ledwie karnymi przegrali rywalizację z obrońcą trofeum Zambią.

Afryka Północna ma trzech solidnych reprezentantów. To Tunezja, Algieria i Maroko. Każdą z tych reprezentacji stać na awans do fazy pucharowej czy to ćwierćfinału czy półfinału PNA, o ile oczywiście dobrze przygotowują się do mistrzostw z czym w ostatnich latach były problemy.

Z południa kontynentu są gospodarze czyli RPA, jest też Zambia czy dzięki dwóm bramkom niezawodnego Manucho Angola. W styczniu na boiskach Johannesburga, Pretorii czy Durbanu zagra też DR Konga. Widać, że sukcesy w pucharowych rozgrywkach ekipy TP Mazembe nie są dziełem przypadku.

W gronie finalistów jest jeden debiutant. To Republika Zielonego Przylądka. Z kolei Etiopia zagra w finałach po trzech dekadach przerwy. Z tych wielkich zabraknie po raz kolejny, czyli drugi raz z rzędu Kamerunu oraz Egiptu. Ale o to piłkarze, trenerzy czy działacze z tych krajów mogą mieć pretensje tylko do siebie.

MECZE REWANŻOWE 2 RUNDY ELIMINACJI PUCHARU NARODÓW AFRYKI 2013

Sobota:

Malawi – Ghana 0:1. Pierwszy mecz 0:2

Botswana – Mali 1:4. Pierwszy mecz 0:3

Nigeria – Liberia 6:1. Pierwszy mecz 2:2

Uganda – Zambia 1:0, karne 8-9. Pierwszy mecz 0:1

Senegal – Wybrzeże Kości Słoniowej 0:2. Pierwszy mecz 2:4

Tunezja – Sierra Leone 0:0. Pierwszy mecz 2:2

Maroko – Mozambik 4:0. Pierwszy mecz 0:2

Niedziela:

Etiopia – Sudan 2:0. Pierwszy mecz 3:5

Kamerun – Republika Zielonego Przylądka 2:1. Pierwszy mecz 0:2

Togo – Gabon 2:1. Pierwszy mecz 1:1

Angola – Zimbabwe 2:0. Pierwszy mecz 1:3

Niger – Gwinea 2:0. Pierwszy mecz 0:1

Gwinea Równikowa – DR Konga 2:1. Pierwszy mecz 0:4

Burkina Faso – Republika Środkowoafrykańska 3:1. Pierwszy mecz 0:1

Algieria – Libia 2:0. Pierwszy mecz 1:0

Do finałowego turnieju, 19 stycznia – 10 luty 2013 w RPA, awansowali zwycięzcy dwumeczów. Stawkę uzupełnią gospodarze.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu