Komitet diaspory pod Wawelem

afryka.org Czytelnia Habitat Komitet diaspory pod Wawelem

To nie był ani potop, ani inwazja. Pod życzliwym okiem Smoka, w dawnej stolicy Polski odbyło się spotkanie założycielskie Komitetu Afrykańskiej Społeczności. Po Warszawie i Łodzi, kolejny wagon dołączył do afrykańskiego pociągu, który ma monitorować język w przestrzeni publicznej, współpracować z władzami i instytucjami lokalnymi, szerzyć rzetelną wiedzę o Afryce. Docelowo nasze szyny połączą stolicę z pięcioma innymi miastami, gdzie mieszka największa nadwiślańska i nadodrzańska grupa  Afrykanów.  Żelazna sieć afrykańskiej myśli toruje sobie drogę.

Krakowski Komitet inicjatywny ma znakomity skład: Brian Scott i Seydou Zan Diarra. Scotta zna cała Polska. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, aktor, nauczyciel języka angielskiego mieszkający w Krakowie, gdzie ukończył studia na UJ. Swoją działalnością zasłużył na miano działacza i wychowawcy. Z jego zdaniem w sprawach wielokulturowości liczą się wszyscy. Brian pochodzi z południowoamerykańskiej Gujany i uosabia diasporę afrykańską.

Seydou jest absolwentem SGGW w Warszawie. Przeprowadził się do Krakowa na początku lat 90-tych i tam prowadzi swoją klinikę weterynaryjną. Jest także znanym artystą malarzem, który od kilku lat prezentuje swoje pracy o tematyce afrykańskiej i afro-amerykańskiej.  Prowadził wiele  warsztatów plastycznych między innymi w Warszawie w ramach projektów Fundacji „Afryka Inaczej”. Jesteśmy przekonani, że ten duet swoją charyzmą , znajomością polskich realiów jest w stanie zintegrować i zachęcić do działania środowiska afrykańskie w Małopolsce. Na spotkaniu pod Wawelem, warszawski Komitet rzeczników społeczności afrykańskiej reprezentował Mamadou.

Mamadou Diouf

Działalność Komitetu jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu