Komitet diaspory pod Wawelem

afryka.org Czytelnia Habitat Komitet diaspory pod Wawelem

To nie był ani potop, ani inwazja. Pod życzliwym okiem Smoka, w dawnej stolicy Polski odbyło się spotkanie założycielskie Komitetu Afrykańskiej Społeczności. Po Warszawie i Łodzi, kolejny wagon dołączył do afrykańskiego pociągu, który ma monitorować język w przestrzeni publicznej, współpracować z władzami i instytucjami lokalnymi, szerzyć rzetelną wiedzę o Afryce. Docelowo nasze szyny połączą stolicę z pięcioma innymi miastami, gdzie mieszka największa nadwiślańska i nadodrzańska grupa  Afrykanów.  Żelazna sieć afrykańskiej myśli toruje sobie drogę.

Krakowski Komitet inicjatywny ma znakomity skład: Brian Scott i Seydou Zan Diarra. Scotta zna cała Polska. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, aktor, nauczyciel języka angielskiego mieszkający w Krakowie, gdzie ukończył studia na UJ. Swoją działalnością zasłużył na miano działacza i wychowawcy. Z jego zdaniem w sprawach wielokulturowości liczą się wszyscy. Brian pochodzi z południowoamerykańskiej Gujany i uosabia diasporę afrykańską.

Seydou jest absolwentem SGGW w Warszawie. Przeprowadził się do Krakowa na początku lat 90-tych i tam prowadzi swoją klinikę weterynaryjną. Jest także znanym artystą malarzem, który od kilku lat prezentuje swoje pracy o tematyce afrykańskiej i afro-amerykańskiej.  Prowadził wiele  warsztatów plastycznych między innymi w Warszawie w ramach projektów Fundacji „Afryka Inaczej”. Jesteśmy przekonani, że ten duet swoją charyzmą , znajomością polskich realiów jest w stanie zintegrować i zachęcić do działania środowiska afrykańskie w Małopolsce. Na spotkaniu pod Wawelem, warszawski Komitet rzeczników społeczności afrykańskiej reprezentował Mamadou.

Mamadou Diouf

Działalność Komitetu jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.

 Dokument bez tytułu