Komentarz: Szpetny artykuł, szpetna wypowiedź

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Komentarz: Szpetny artykuł, szpetna wypowiedź

Nigeryjczycy nie mają łatwego życia w Polsce. Podobny problem dotyczy Polek, które w Nigeryjczykach się zakochują. Okazuje się, że część polskich dziennikarzy wie lepiej i co jakiś czas piszą o złych Afrykanach z Nigerii i „szpetnych” Polkach.

Tacy dziennikarze zapominają, że postępują podobnie do niemieckich kolegów po fachu, którzy piszą o złodziejach z Polski. Co więcej łamią zasady dobrego wychowania i w jawny i w ewidentnie chamski sposób obrażają innych. W ubiegłym roku tekstem takim popisał się dziennikarz „Dziennika”, uwaga „Gazety Prawnej”.

Teza, że wszyscy Nigeryjczycy należą do mafijnych struktur, zaś Polki, które za nich wychodzą robią to z wyrachowania, a jeśli nawet z miłości, to tylko dlatego, że są brzydkie i mało inteligentne, zasługuje na jak największą naganę. Świadczy o poziomie reprezentowanym nie tylko przez dziennikarza, ale i jego rozmówcę, urzędnika wojewódzkiego z Mazowsza, który mówi, cytat za Zielińskim: „Nie brakuje jednak kobiet, które są rzeczywiście zakochane w swoich Nigeryjczykach: – Trudno o tym mówić, ale są one mało atrakcyjne. Eufemistycznie ujmując: równie słabo rozwinięte intelektualnie. Przychodzą wraz z dziećmi i płaczą prawdziwymi łzami. Za późno orientują się, że zostały bezlitośnie wykorzystane.”

To wszystko wydarzyło się już ponad rok temu. Co gorsze nastąpiło zaraz po tragicznym zdarzeniu na Stadionie, kiedy zginął Maxwell Itoya. Dziś chciałbym usłyszeć od Zielińskiego, jego przełożonych, skąd wziął się pomysł na taki tytuł. Bo przyznacie, że szpetne Polki, jest określeniem chamskim, uwłaczającym jakimkolwiek zasadom kultury słowa pisanego. Podobnie wypowiedź cytowanego urzędnika.

Jako Polakowi wstyd mi za takich dziennikarzy i urzędników. Nie wszyscy Nigeryjczycy są w mafii, nie wszyscy handlują narkotykami, a już na pewno, nie można nazwać nikogo bez względu na pochodzenie „szpetnym”. Szpetnymi są takie artykuły i wypowiedzi urzędników. Zresztą i niestety taki rodzaj szpetności dominuje w medialnym przekazie, nie tylko na temat Afryki i Afrykanów.

Paweł

 Dokument bez tytułu