Komentarz: Ocenzurowany za czarne dziecko

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Komentarz: Ocenzurowany za czarne dziecko

GW dowiedziała się, że TVP 1 ocenzurowała serial „Londyńczycy”. Serialu nie oglądam, bo od kilku lat szczęśliwie i świadomie nie posiadam telewizora. Jednak po przeczytaniu informacji w Wyborczej jeszcze bardziej cieszę się, że teleodbiornika nie mam. Po pierwsze – nie musiałem płacić niedawno zniesionego abonamentu. Po drugie – co wynika z pierwszego – nie dokładam się do takich seriali i takich telewizji – chociaż teraz to pewnie się zmieni, bo z czego ma utrzymywać się telewizja, skoro nie ma już abonamentu. Ale do rzeczy.

Otóż Elżbieta Szumska, pełni obowiązki dyrektora TVP 1 – przypominam, że prezesem TVP jest znany z brunatnej przeszłości Piotr Farfał – kazała usunąć ze wspomnianych Londyńczyków wątek bohaterki, która urodziła dziecko o czarnym kolorze skóry. Podobno Szumska była oburzona pomysłem z czarnym dzieckiem i oświadczyła, że polscy widzowie nie polubią Polki z czarnym dzieckiem. Co więcej – argumentowała Szumska – pociągnie to za sobą spadek oglądalności serialu.

Szumska do niedawna była dyrektorem finansowym TVP. Dziś jest dyrektorem programu pierwszego. Ponoć pełni swoje obowiązki bardzo sumiennie, czyta scenariusze osobiście na różnych etapach ich powstawania i ocenia je merytorycznie. Wnioskuję zatem, że skoro TVP pod rządami obecnego prezesa tak bardzo dba o polskość według Tejkowskiego, to czarne dziecko nie ma miejsca w jej ramówce. Po co przyznawać, że takie bohaterki, które urodziły takie dziecko, istnieją naprawdę.

Kofi

 Dokument bez tytułu