Kolorowe Seszele

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Kolorowe Seszele

Seszele nie mają aż tak burzliwej historii jak Komory. Jednak w ciągu trzydziestu lat zmieniały swoją flagę aż trzykrotnie. Każda zmiana wiązała się z ważnym wydarzeniem politycznym na wyspach.

Pierwsza flaga Seszeli została przyjęta 29 czerwca 1976 roku wraz z odzyskaniem niepodległości. Był to czas, kiedy władzę objął James Mancham. Kadencja tego prezydenta była bardzo krótka, tak jak i żywot pierwszej flagi Seszeli.

Rok później władzę przejął, w drodze zamachu stanu, Albert René. Wtedy też powstała nowa flaga. Składała się ona z trzech kolorów – czerwonego, białego i zielonego. Były to barwy, kierowanej przez René partii – Seychelles People's United Party (SPUP). W pewnym sensie nowa flaga bardzo dobrze oddawała nowy porządek na wyspie, który oznaczał system rządów jednopartyjnych. Symbolizowała rządy SPUP.

W 1993 roku SPUP straciła swoją wyłączność na władzę nad Seszelami. Odbyły się pierwsze wielopartyjne wybory. Wyspy zmierzały ku nowemu.

Trzy lata później nastąpiła kolejna, jak na razie ostatnia, zmiana flagi. Jest ona bardziej kolorowa i symbolizuje krok ku lepszej przyszłości. Pas niebieski to niebo i ocean, który otacza wyspy. Żółty oznacza słońce, które daje światło i życie. Czerwony symbolizuje ludzi i ich wolę do pracy na rzecz jedności. Biały – sprawiedliwość społeczną. Wreszcie zielony to znak ziemi i środowiska naturalnego.

Dopóki Seszele będą podążać drogą demokracji, taka flaga ma rację bytu. A wszystko wskazuje na to, że czasy jedynowładztwa SPUP już nie wrócą.

(kofi)

 Dokument bez tytułu