Kolejny głos przeciwko reklamie PKO BP

afryka.org Czytelnia Habitat Kolejny głos przeciwko reklamie PKO BP

W sprawie reklamy Banku PKO BP, utrwalającej stereotypy na temat Afryki, głos zabrały Grupa Zagranica i 11 organizacji zrzeszonych w Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej. Wysłały one do prezesa Banku PKO BP list, apelując o wycofanie reklamy z publicznego obiegu.

Sygnatariusze listu argumentują swój apel, pisząc m.in.:

Przedstawienie Afrykańczyków jako ludzi „dzikich”: biegających pół-nago z dzidami, nierozumnych (odbiegają w popłochu, kiedy Pan Szymon Majewski pokazuje im bankomat), do których nie docierają uznawane za powszechne w zachodnim świecie technologie.

Wzmacnianie kolonialnej wizji „białego człowieka”, który przybywa do Afryki jako dobroczyńca przynoszący technologie, zdobycze zachodniej (w domyśle „lepszej”) cywilizacji, oświeca jego mieszkańców i wyciąga z zacofania, w którym żyli dotychczas. Korzystając z tego stereotypu, reklama może dodatkowo wzbudzić u widza przekonanie, że działalność „białego człowieka” epoki kolonialnej (Pan Szymon Majewski w korkowym hełmie i stroju w kolorze khaki jako figura XIX-wiecznego badacza / antropologa / podróżnika) jest działalnością dobroczynną, tymczasem opierała się ona przede wszystkim na realizacji własnych interesów i wyzysku ludności i krajów skolonizowanych. Podobnie działalność Banku PKO BP jest przede wszystkim działalnością komercyjną, a nie społeczną (choć wiadome nam jest, że Bank podejmuje działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności), jak mogłaby wskazywać reklama.

Scena, w której Pan Szymon Majewski pokazuje, w jaki sposób korzysta się z bankomatu, mówiąc do spotkanych osób jak do małych, niedoświadczonych dzieci, jest oznaką braku szacunku i zakłada wyższość kultury polskiej/zachodniej nad innymi kulturami.

Mimo, że reklama opiera się na puencie, w której jeden z Afrykańczyków (z nowoczesnym urządzeniem komunikacyjnym w dłoni) śmieje się z „białego”, który oferuje mu technologię od dawna u nich znaną, przekaz wizualny całej reklamy jest tak silny, że przyczynia się do utrwalania stereotypu o dominacji cywilizacyjnej Zachodu.

Sygnatariusze tego listu, jak i nasza Fundacja oraz Komitet Rzecznikowski, wciąż czekają na informację zwrotną od banku. Wcześniej list otwarty w tej sprawie wysłał Mamadou Diouf, reprezentujący Fundację i nasz Komitet. Pierwsze reakcje, mówiące o Marsie i krainie siedmiu krasnoludków zupełnie nie przekonują.

Przeczytaj treść listu otwartego Mamadou Dioufa.

 Dokument bez tytułu