Kolejna milicja oddaje broń

afryka.org Wiadomości Kolejna milicja oddaje broń

Front des nationalistes et intégrationnistes (FNI), jedno z głównych ugrupowań rebeliantów w rejonie Ituri, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK), rozpoczęło demobilizację.

Przywódca FNI, Peter Karim, już w październiku ubiegłego roku został mianowany pułkownikiem w armii rządowej, kiedy doszło do porozumienia między jego milicją a władzami w Kinszasie.

To ostatnia działająca milicja, której członkowie składają broń – mówi generał Vainqueur Mayala Vichana, dowódca sił rządowych w Ituri. – Już 170 spośród 1000 rebeliantów z FNI poddało się, aby trafić od ośrodków przejściowych, gdzie dokonają wyboru między powrotem do cywilnego życia a wstąpieniem do kongijskiej armii.

Dwie pozostałe grupy buntowników, które działały w Itur, również oddały się w ręce wojska w ramach programu demobilizacji, rozbrojenia i reintegracji nadzorowanego przez ONZ. Jednak kluczowa dla całego procesu pokojowego w DRK była decyzja Karim'a. Poza awansem otrzymał on od rządu w Kinszasie środki na zorganizowanie demobilizacji swoich podkomendnych.

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu