Kobiety w akcji!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Kobiety w akcji!

We wrześniu Fundacja “Afryka Inaczej” przeprowadzi międzynarodowy projekt na terenie Tunezji. Wraz z dwoma tunezyjskimi stowarzyszeniami: L’Association des habitants d’El Mourouj 2 (Tunis) i TanitArts (Sousse) zostanie przeprowadzony cykl warsztatów dotyczących praw kobiet oraz dziennikarstwa obywatelskiego i reportażu fotograficznego.

„Kobiety w Akcji” to projekt nastawiony na integrację i aktywizację tunezyjskich kobiet w obrębie jednej dzielnicy lub najbliższego sąsiedztwa oraz umożliwienie im wymiany doświadczeń i problemów z życia codziennego, z innymi kobietami, z którymi inaczej nie miałby szansy się spotkać. Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch trzydniowych warsztatów fotograficznych na obszarze dwóch dzielnic, dwóch miast (Sousse i Tunisu).

W każdym mieście program warsztatów będzie analogiczny: aktywiści z Polski i Tunezji przeprowadzą całodzienny trening, podczas którego grupa kobiet zamieszkujących tę samą dzielnicę zastanowi się nad głównymi problemami mieszkanek zarówno Tunezji jak i swojego sąsiedztwa. Następnie profesjonalni fotografowie, dziennikarze i blogerzy zaangażowani w projekt przeprowadzą szkolenie z podstaw dziennikarstwa obywatelskiego i fotografii reporterskiej. W każdym mieście uczestniczki zostaną podzielone na trzy grupy i będą miały za zadanie za pomocą fotografii opowiedzieć o problemach kobiet w swoim otoczeniu. Ostatniego dnia zamieszczą zdjęcia na przygotowanym dla nich blogu, który już wkrótce pojawi się także jako podstrona na portalu afryka.org.

 Na zakończenie projektu kobiety z obu miast będą mogły prezentować na wspólnym blogu swoje zdjęcia i wymienić się doświadczeniami. Po zakończeniu projektu blog zostanie przekazany uczestniczkom programu do dalszego prowadzenia, przy wsparciu Fundacji “Afryka Inaczej” oraz partnerów lokalnych. Będą miały szansę zainspirować inne kobiety do tworzenia podobnych inicjatyw w swoim najbliższym otoczeniu.

Oprócz tunezyjskich działaczek i aktywistów, w roli trenerów wezmą udział m. in.:

Jacek Łagowski – profesjonalny fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, współpracujący z Fundacją od 2010 roku. (www.jaceklagowski.com). Autor wielu fotoreportaży publikowanych we wiodących tytułach na polskim rynku prasowym.

Marta Górska – animatorka kultury, dziennikarka, koordynatorka projektu, przez kilka lat była wydawcą w Radiu TOK FM. Koordynuje projekty poświęcone Bliskiemu Wschodowi i Afryce Północnej, m.in. w Libanie. Uczestniczyła też w wyjazdach studyjnych, dotyczących krajów po arabskiej wiośnie, w tym Tunezji. Redaktor naczelna portalu WiosnaLudow.pl

Już wkrótce na stronie afryka.org szczegółowy opis działalności partnerów projektu oraz zespołu tunezyjskiego projektu „Kobiety w Akcji”.

Projekt finansowany jest ze środków Polskiej Fundacji  Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju „Wiedzieć jak”.

Partnerzy:

 Dokument bez tytułu