Kobiety Afryki: Kleopatra

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Kobiety Afryki: Kleopatra

Kleopatra- największa fascynacja mojego dzieciństwa! Może dlatego, że tak naprawdę o niej samej nic praktycznie nie wiadomo. Jej historia zaczyna się w 51 roku p.n.e., kiedy zmarł Ptolemeusz XII, władca Egiptu, pozostawiając państwo dwojgu swoich nieletnich dzieci: Kleopatrze VII, mającej wówczas niespełna osiemnaście lat i jej bratu, dziesięcioletniemu Ptolemeuszowi XIII.

Rodzeństwo, zgodnie z egipskim prawem i tradycją, zostało małżeństwem, i miało razem władać krajem. Plan jednak się nie powiódł. Kleopatra i Ptolemeusz nie byli w stanie porozumieć się i popadali w ciągłe konflikty. Dużą rolę odegrali tu doradcy króla, którzy nie byli przychylni królowej i za ich namową została wygnana z Egiptu w 49 roku p.n.e.

W Aleksandrii poznała rzymskiego wodza Juliusza Cezara. Legenda głosi, że dostała się do niego w dywanie zwiniętym w rulon i natychmiast oczarowała o 30 lat starszego od siebie mężczyznę. Została jego kochanką, a Cezar podarował jej najpierw Cypr, a potem pomógł jej dojść do władzy. Nakazał też Ptolemeuszowi XIII pogodzenie się z siostrą.

Kiedy Kleopatra i Cezar byli w Aleksandrii, wybuchł przeciw nim bunt, który został spacyfikowany, a oni wyruszyli w długą podróż Nilem. Wkrótce potem królowa urodziła syna, którego nazwała na cześć jego ojca Cezarionem. Po śmierci Cezara, Kleopatra powróciła do Egiptu i kazała zabić swojego drugiego małżonka (pierwszy zginął), aby sprawować władzę w imieniu Cezariona, który od tamtej pory został Ptolemeuszem XV.

Kolejnym wodzem, którego oczarowała był Marek Antoniusz. Ich uczucie miało trwać do samej śmierci. Mimo, że Antoniusz poślubił Oktawię, siostrę Oktawiana Augusta, Kleopatra wspierała jego podboje.

Wkrótce urodziła mu bliźnięta: Aleksandra Heliosa i Kleopatrę Selene, co oznaczało „słońce” i „księżyc”.

Kiedy Antoniusz ustalał nowy porządek świata, przydzielając ziemie nie zapomniał o Kleopatrze, również jej dzieciom przypadły poszczególne ziemie we władanie.

W 31 roku p.n.e. przyszło Antoniuszowi zmierzyć się ze swoim największym rywalem i szwagrem Oktawianem pod Akcjum. Przegrał i popełnił samobójstwo. Kiedy Kleopatra, która do końca stała przy jego boku zrozumiała, że Oktawian nie pozostawi jej przy życiu, uczyniła to samo. Jedna z wersji mówi, że umarła od ukąszenia jadowitego węża. W każdym razie był to koniec legendy, która do dzisiaj jest tematem wielu filmów, powieści i dziewczęcych snów…

Catherine

 Dokument bez tytułu