Kobieta inside, outside

afryka.org Polecamy Kobieta inside, outside

Wystawa Kobieta – Inside, Outside jest pomyślana jako część większego przedsięwzięcia artystyczne zatytułowanego Art Dimension. Wystawa będzie prezentować rzeźby wykonane przez Lazarusa Takawira pochodzącego z Zimbawe, oraz Katarzyny Dudkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Artyści poruszają w swojej twórczości tematykę kobiecą. Koncepcja skonfrontowania podejścia do tak ciekawego tematu artystów prezentujących odmienne tło kulturowe i estetyczne jest bardzo ciekawym zabiegiem kuratorskim. Przedstawia także odczucia, lęki kobiety. Rzeźby poruszają tematykę codzienności oraz praw i miejsca kobiet w dzisiejszym świecie i społeczeństwie. Prace wykonane będą w kamieniu i drewnie, a także nowoczesnych materiałach takich jak silikon, epoksyd, czy poliuretan. Przewidziana jest również instalacja dotycząca obrzezania kobiet w Afryce. Dodatkowym zabiegiem kuratorskim jest zetknięcie dwóch diametralnie różniących się od siebie artystów. Lazarus Takwira to uznany rzeźbiarz (nagradzany m.in. przez Elżbietę II) z ogromnym doświadczeniem mieszkający i tworzący w Zimbabwe. Natomiast Katarzyna Dudkiewicz to początkująca artystka z Polski. Zetknięcie pierwotnych sił witalnych czarnego lądu reprezentowanych przez talent ponad dwumetrowego rodowitego zimbabwańczyka, z delikatną kobiecością Europejki da niewątpliwie ciekawy asumpt do dyskusji o tematyce gender. Czy spojrzenie na tak charakterystyczny temat z dwóch wydawałoby się różnych światów znajdzie wspólny horyzont?

Jako impreza towarzysząca przewidziana jest dyskusja związana z tematem wystawy z udziałem Lazarusa Takawira, Katarzyny Dudkiewicz, członków Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, oraz zaproszonych gości.

Prace przewidziane na wystawę Lazarusa Takawira dostępne są na stronie www.bankofart.pl.
Artysta pokazuje zarówno piękno kobiecego ciała umieszczając swoje prace w charakterystycznych pozach jak odpoczynek, czy kąpiel, jak również tematy związane z trudem dnia codziennego, czy ich prawami. Rzeźby wykonane są ręcznie z kamieni i minerałów pochodzących z Afryki.

Od 17 września wystawę można oglądać w Państwowym Muzeum Fotograficznym w Warszawie.

PME

 Dokument bez tytułu