Klubowy Puchar Świata w Maroko

afryka.org Wiadomości Sport Klubowy Puchar Świata w Maroko

Właśnie wróciłem z klubowych mistrzostw świata w siatkówce rozegranych w stolicy Kataru w Doha. W tej komercyjnej imprezie ze świetnej strony pokazali się siatkarze KS Jastrzębski Węgiel, którzy skończyli turniej na drugim miejscu, a przy tym zarobili jeszcze 170 tys. dolarów czyli ponad pół miliona złotych. W futbolu pod tym względem są nieporównywalnie większe pieniądze. W tym i w przyszłym roku piłkarski  klubowy Puchar Świata rozegrany zostanie w Japonii. A kolejne? W 2013 i 2014 roku turnieje mają być rozgrywane w Maroku. Byłaby to więc kolejna wielka piłkarska impreza rozgrywana w Afryce.

Z drugiej strony w ten sposób Maroko choć w części zrekompensowałoby sobie porażki związane z organizacją mundialu. Niewielu kibiców może pamiętać, że to właśnie ten kraj miał być pierwszym, który zorganizuje pierwsze futbolowe mistrzostwa świata w Afryce. Maroko aż cztery razy ubiegało się o organizację mundiali! Swoje starania rozpoczęli jeszcze w końcówce lat 80. XX wieku. Kolejno przegrywali jednak z USA, Francją, Koreą Południową i Japonią, a na samym końcu z Republiką Południowej Afryki.

Ten silny piłkarsko kraj nie poprzestaje jednak w inwestowaniu w futbol. W 2015 roku w Maroku odbędzie się jubileuszowy, bo trzydziesty Puchar Narodów Afryki. Jeszcze wcześniej ma być rozegrany klubowy Puchar Świata z udziałem najlepszym drużyn świata. W poprzednich dwóch latach turnieje rozgrywano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Teraz przez dwa kolejne, będą one rozgrywane w grudniu w Japonii, aż wreszcie potem ta komercyjna impreza ma zawitać do Maroka. Wcześniej swoje kandydatury wycofały RPA, Iran i ZEA.

Niewykluczone, że Marokańczycy będą mieli swojego przedstawiciela w tegorocznej edycji klubowego PŚ. W finale afrykańskiej Ligi Mistrzów Wydad Casablanca gra przecież o wygraną z Esperance Tunis i patrząc na ich tegoroczne wyniki nie są bez szans na wywalczenie po raz drugi w swojej historii tego trofeum.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu