Kim byli najemnicy?

afryka.org Wiadomości Kim byli najemnicy?

Jeszcze w środę trwały walki z najemnikami, którzy podjęli nieudaną próbę obalenia prezydenta Gwinei Równikowej, Teodoro Obianga Nguema. Ich ostatnia grupa broniła się na cmentarzu w Malabo.

Służby bezpieczeństwa, które odparły wtorkową próbę zamachu, ścigały najemników przez całą dobę. Wyspa, na której leży Malabo, okazała się pułąpką bez wyjścia.

Najemnicy zaatakowali we wtorek, wysadzając desant z dwóch łodzi na plaży w pobliżu Malabo. Ich celem był pałac prezydencki. Plan zlikwidowania Nguema nie powiódł się, bo prezydenta nie było w pałacu. Kondotierzy musieli salwować się ucieczką.

Gwinejeskie władze osakrżyły o atak Nigeryjczyków z Ruchu Na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru. Za nigeryjskim charakterem ataku miała stać niewielka odległość dzieląca wyspę Bioko, wraz z położoną na niej stolicę Gwinei Równikowa, i Deltę Nigru – zaledwie 200 kilometrów. Jednak Nigeryjczycy zaprzeczają tym doniesieniom.

Dochodzenie w tej sprawie trwa, bo w ręce gwinejskich funkcjonariuszy trafiło 15 zamachowców. Nguema ma wielu wrogów, bo rządzi krajem, który jest jednym z najwiekszych eksporterów ropy naftowej w Afryce. Sprawuje wladzę od 1979 roku. Nie liczy się ze zdaniem opozycji, której działacze wciąż przebywają na emigracji. Dał się już poznać jako bezwględny dyktator.

Najemników czeka śmierć w gwinejskim więzieniu. Poprzedni przywódca kondotierów, Simon Mann, odbywa karę 34 lat pozbawienia wolności w cieszącym się fatalną opinią zakładzie karnym “Czarna Plaża”.

ostro

 Dokument bez tytułu