Kenijska przyroda, a zwłaszcza zwierzęta, stanowiące atrakcję przyciągającą turystów z całego świata, wymierają na skutek suszy panującej w Kenii od wielu miesięcy.
W momencie, gdy sektor turystyczny zaczynał się odradzać po recesji spowodowanej zeszłorocznym powyborczym kryzysem politycznym i społecznym, został znów uderzony, tym razem suszą, na skutek której wymiera wiele zwierząt w kenijskich parkach narodowych.
Wymierają słonie, hipopotamy oraz bawoły. Rzeka Maasai Mara w światowej renomy parku narodowym o tej samej nazwie, znana ze spektakularnej migracji gnu, jest prawie całkowicie wyschnięta. W Narodowym Parku Tsavo, znaleziono ostatnio cztery martwe słonie leżące na ziemi, których zgon nastąpił na skutek braku wody i dostępności do pożywienia. Brak żywności (roślin) dotyka głównie młode słonie, których trąby są zbyt krótkie, aby mogły dosięgnąć liści na wyższych drzewach. W ciągu ostatniego miesiąca odnaleziono ślady po 40 słoniach w wyschniętych rzekach, ale przewiduje się, że liczba słoni zmarłych w tym samym okresie jest prawdopodobnie dwa razy większa.
Susza i jej wpływ na życie zwierząt zaprzepaszcza wysiłki kenijskich służb do spraw ochrony przyrody (Kenya Wildlife Service) mających na celu zwiększenie liczby słoni na terenie Kenii po tym jak ich liczba drastycznie zmalała na skutek kłusownictwa w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia.
Dorota