Kenijski kocioł różnorodności

afryka.org Kultura Muzyka Kenijski kocioł różnorodności

Kilka dni temu w Kakamega zakończył się Kenijski Narodowy Festiwal Muzyki, na który zjechały grupy młodzieży z całego kraju.

80 tysięcy uczniów z całej Kenii ubranych w barwne stroje swoich grup etnicznych, prezentujący tańce i zwyczaje z różnych regionów Kenii to obrazkowa definicja Kenijskiego Narodowego Festiwalu Muzyki, którego 84. edycja zakończyła się 14 sierpnia na Masinde Muliro University w Kakamega, w zachodniej Kenii. Pierwotnie festiwal miał trwać dziesięć dni, ale ze względu na referendum konstytucyjne, został skrócony do tygodnia i rozpoczął się 9 sierpnia. To nie przeszkodziło uczniom od szkół podstawowych po licea zaprezentować programów artystycznych i dyskutować m.in. o ekologii.

Odbywająca się co roku impreza służy prezentacji strojów, malunków na ciele, obrzędów i muzyki z różnych stron Kenii. W tym roku m.in. Masajowie prezentowali swój taniec żniw, a inne grupy, przy akompaniamencie muzyki z Ugandy, Tanzanii i Kenii, ceremonie ślubne.
Oprócz części artystycznej, którą wygrała jedna ze szkół podstawowych z Nairobi, odbywały się również konkursy i dyskusje związane z ochroną środowiska. W specjalnej kategorii dotyczącej tego tematu, której patronowała organizacja Kenya Wildlife Service, młodzież rozmawiała na temat środowiskowego dziedzictwa Kenii. Żeby przekonać o słuszności swoich teorii dotyczących potrzeby sadzenia drzew i ochrony parków narodowych, uczniowie wymyślali wiersze i rymowanki.

Zwycięska drużyna z kategorii artystycznej oraz 24 najlepsze zespoły, w ramach nagrody, kilka dni po zakończeniu festiwalu, wystąpiły przed kenijskim prezydentem Mwai Kibaki.

Joanna Sopyło

 Dokument bez tytułu