Kenijscy dziennikarze poszli na protest

afryka.org Wiadomości Kenijscy dziennikarze poszli na protest

W stolicy Kenii, Nairobi, odbył się protest dziennikarzy. Sprzeciwiają się oni nowemu projektowi prawa, który ich zdaniem jest zamachem na wolne media. To pierwszy tak masowy protest kenijskich dziennikarzy.

Kontrowersyjne prawo ma zobowiązać dziennikarzy do podawania źródeł swoich informacji na życzenie sądu. Organizacja Reporterzy Bez Granic uważa, że to ogromne zagrożenie dla kenijskiej demokracji, a właściwie jej koniec. Dziennikarze zostaną poddani kontroli władz, a przez to stracą swoich informatorów, którzy nie będą chcieli współpracować z mediami, bojąc się ujawnienia.

Kenijski prokurator generalny, Amos Wako, zapowiedział, że będzie namawiał prezydenta Kenii, Mwai Kibaki’ego, aby ten nie podpisywał nowego prawa. Propozycja jego uchwalenia wyszła ze strony członków parlamentu. Ich zdaniem dziennikarze zbyt często oczerniają prominentnych polityków, powołując się na anonimowych informatorów. Teraz wszystko zależy od prezydenckiego podpisu.

Kenia to kraj paradoksów. Chociaż jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie, ma najlepiej zorganizowane media w Afryce.

(wum)

 Dokument bez tytułu