Kenia: Wykorzystywani nieletni

afryka.org Wiadomości Kenia: Wykorzystywani nieletni

W niektórych rolniczych regionach Kenii na porządku dziennym są małżeństwa nieletnich oraz zmuszanie dzieci do niewolniczej pracy.

Urzędnicy, którzy usiłują walczyć z problemem, apelują do rodziców, aby nie godzili się na małżeństwa wśród dzieci „Wierzę, że możemy zapobiec temu procederowi, jeśli rodziny i całe społeczności będą się mu przeciwstawiać” – twierdzi Christine Obondi, kurator regionalna w prowincji Nyanza, która ostatnio musiała unieważnić małżeństwo 16-latka z 9-letnią dziewczynką.

Oczywiście, najczęściej ofiarami procederu są dziewczynki, zmuszane do małżeństwa, często z o wiele starszymi mężczyznami, na długo, zanim osiągną pełnoletność. „Winę najczęściej ponoszą rodzice, którzy wyraźnie nie potrafią w pełni odpowiedzialnie zajmować się swoimi dziećmi” – dodaje Obondi.

Aby skuteczniej walczyć z tym procederem, a także z przypadkami zmuszania dzieci do pracy w Kenii powołano specjalny wydział policji, dedykowany do ochrony nieletnich. Jednak urzędnicy i policja są zgodni – dzieci będą wykorzystywane, zmuszane do małżeństw oraz pracy ponad siły dopóty, dopóki ich rodzice oraz społeczności, w których się wychowują, będą na to pozwalać.

maru

 Dokument bez tytułu