Kenia: Niebezpieczne wysypisko

afryka.org Wiadomości Kenia: Niebezpieczne wysypisko

Główne wysypisko śmieci komunalnych Nairobi – Dandora, jest tak niebezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, że eksperci zalecają jego zamknięcie.

“Wysypisko stanowi duży problem dla zdrowia okolicznych mieszkańców i ma bardzo zły wpływ na przyrodę. Tym bardziej, że w sposób niekontrolowany składowane są tu odpadki z gospodarstw domowych, przemysłu, rolnictwa oraz służby zdrowia” – twierdzi biochemik Njoroge Kimani, od ponad roku badający wysypisko. „Odpady blokują i zanieczyszczają system wodny w okolicy a także dostają się do rzeki Nairobi, która przepływa niedaleko.”

Wysypisko znajduje się we wschodniej części miasta, obok slumsów Kariobangi i Karogoho i zajmuje powierzchnię ok. 12 hektarów. Codziennie przybywa na nim 2 tysiące ton odpadów, których spalanie powoduje powstawanie toksycznych gazów. Próbki ziemi pobierane w okolicy wysypiska są bardzo zanieczyszczone.

Ludzie mieszkający w okolicach wysypiska częściej zapadają na choroby układu oddechowego, a także choroby skóry i infekcje oczu.

Władze Nairobi planują w ciągu najbliższych 2 lat przenieść wysypisko poza obręb miasta – szacuje się, że koszt tej operacji wyniesie ponad 50 milionów dolarów. Obecne wysypisko ma zostać zasypane i zamienione w tereny rekreacyjne.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu