Kenia: KPL – po sezonie – przed sezonem

afryka.org Wiadomości Sport Kenia: KPL – po sezonie – przed sezonem

W Kenii dopiero co zakończyły się rozgrywki ligowe, Mathare United ledwie zdążyło wznieść w górę puchar, a już zaczęły się spekulacje dotyczące przyszłego sezonu. A zapowiada się on nader ciekawie.

Przede wszystkim, wzrasta zainteresowanie ligą. Mistrzowie właśnie odebrali nagrodę w wysokości 3 mln szylingów (ok.120000 PLN) od telewizji SuperSport, będącej właścicielem praw do wszystkich spotkań ligowych. Nagrodę wysokości 100000 szylingów dostał także zdobywca złotego buta – Francis Ouma. Włodarze telewizji zapowiadają blisko dwukrotne zwiększenie nakładów na ligę w przyszłym roku. SuperSport w ubiegłym roku podpisał czteroletnią umowę z FKL gwarantującą prawa do transmisji ligowych meczów. „Chcemy dać Kenijczykom szansę oglądania kenijskich drużyn ligowych. Trwają też rozmowy dotyczące transmitowania meczów grupowych eliminacji do Mistrzostw Świata” – mówił przedstawiciel telewizji.

Ponadto, szeregi KPL uzupełniły dwie drużyny, które awansowały z niższej klasy rozgrywkowej. I warto o każdej z nich napisać choć słowo.

Pierwsza z nich to AFC Leopards. Nikomu interesującemu się afrykańskim futbolem tej drużyny przedstawiać nie trzeba. Największa legenda wschodnioafrykańskiej piłki powstała w roku 1964. Od tamtej pory zespół sięgał po mistrzostwo Kenii 12 razy, 6 razy zdobył puchar ligi i pięciokrotnie wygrywał klubowe mistrzostwo Afryki Wschodniej. Regularnie występował w afrykańskich rozgrywkach pucharowych, w których największym osiągnięciem były półfinały w 1968 i 1985. W 2007 roku w związku z zamieszaniem wokół kenijskiej federacji KFF, Leopardy zostały relegowane do niższej klasy rozgrywek. Jednak już rok później wygrały w cuglach rozgrywki zaplecza ekstraklasy prezentując poziom godny swojej historii. Klub słynie także z bardzo zagorzałych kibiców, którzy rekrutują się głównie z ludu Luhya.

Oficjalna strona klubu: www.afcleopards.net

Drugą drużyną jest absolutny beniaminek FC Sofapaka. Największym sukcesem w dotychczasowej historii klubu jest zdobyty w roku 2007 Puchar Prezydenta. Jest to drużyna bardzo mocno związana z Kościołem. Ojcem ich sukcesu jest niewątpliwie charyzmatyczny prezes – Kalweka Mbonyi Elly. Całym sercem oddany jest klubowi i zawsze stara się, by młodzi chłopcy zaczynający karierę w jego klubie mogli prawidłowo się rozwijać. Jako niedawno nawrócony chrześcijanin wierzy, że sekretem do zwycięstwa jest przede wszystkim modlitwa i uwielbienie Boga. Zobaczymy, czy te nowatorskie metody wystarczą na ekstraklasę.

Oficjalna strona klubu: www.sofapaka.com

Łukasz Kalisz

 Dokument bez tytułu