Kenia: Kibaki ostrzega przed cenami podstawowych produktów

afryka.org Bez kategorii Kenia: Kibaki ostrzega przed cenami podstawowych produktów

5 Grudnia – Kenijski prezydent Mwai Kibaki ostrzega przed skorumpowanymi handlarzami manipulujacymi dostawami podstawowych artykułów żywnościowych, zapewniając Kenijczyków że będą one dostępne po przystępnych cenach.

 

Prezydent Kibaki powiedział także, że rząd pracuje nad mechanizmami zapewniającymi trwałą dostępność żywności. “Jako rząd pozostaniemy wyczuleni na kłopoty przeciętnych Kenijczyków”, powiedzia prezydent.

Omawiając obecny kryzys żywnościowy, powiedział że rząd był świadomy tego problemu, i zrobi wszystko co w jego mocy ratować sytuacje.

Kibaki powiedział, że jego rząd czyni starania aby stawić czoło wyzwaniom dystrybucji żywności, rzucając wyzwanie badaczom aby upewnili się że najnowsze techniki uprawy roli docierają do rolników aby zwiększyć wydajność najważniejszych upraw.

W ostatnim miesiącu kenijski rząd ogłosił, że z powodu zwiększonego popytu niebawem może zacząć zużywać swoje rezerwy zboża co jest konsekwencją zbyt niskiej produkcji, która nie może zaspokoić popytu.

W ostatnich tygodniach braki kukurydzy podwoiły cenę mąki kukurydzianej w skali roku, zmuszając rząd do zgody na import 5 milionów toreb kukurydzy w celu zapobieżenia brakom i zapanowania nad ceną.

Kenia jest największą gospodarką Afryki Wschodniej, i jednym z krajów zmąconych protestami przeciwko wysokim cenom żywności i paliwa wcześniej w tym roku, kiedy ceny paliwa i towarów poszybowały do poziomów nie do zniesienia dla lokalnej ludności.

 

 

Żródło: afrolTłum.: greenbow

 Dokument bez tytułu