Kenia: Annan mediator

afryka.org Wiadomości Kenia: Annan mediator

Były sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, namawia kenijskich przywódców do wprowadzenia reform, które mają zapobiec powtórce krwawej przemocy na początku 2008 roku.

Misja Annana jest kontynuacją jego wysiłków, które wcześniej doprowadziły do zakończenia konfliktu etnicznego, wywołanego wynikiem wyborów prezydenckich w grudniu 2007 roku. Wygrał w nich Mwai Kibaki, reprezentujący lud Kikuju. Z tym zwycięstwem nie mógł zgodzić się Raila Odinga, kandydat popierany przez ludy Luo i Kalendżin. Starcia między zwolennikami obu kandydatów doprowadziły do śmierci co najmniej 1300 osób i zmusiły do opuszczenia domów setki tysięcy Kenijczyków.

Annan doprowadził do porozumienia, które podzieliło władzę w Kenii między Kibakim – pozostał prezydentem – a Odingą – został na mocy porozumienia premierem. Teraz Annan zamierza zmusić obu polityków do przeprowadzenia reform. Jego zdaniem koalicja nie wystarczy. Potrzebne są reformy, przeciwdziałanie powtórce sprzed dwóch lat i walka z korupcją.

Tymczasem kenijskie władze wciąż ociągają się z wprowadzaniem reform w systemie wyborczym. Bez nich trudno będzie przeprowadzić uczciwe wybory w 2012 roku.

Wizyta Annana ma jeszcze jeden cel. Były sekretarz ONZ przywozi ze sobą kopertę z listą osób, które mogą stanąć przed specjalnym trybunałem karnym. Trybunał ten ma ukarać osoby, które dopuściły się powyborczej przemocy.

lumi

 Dokument bez tytułu