Karnawałowa Afryka

afryka.org Wiadomości Karnawałowa Afryka

Karnawał w Afryce nie jest znany tak, jak legendarna już fiesta w Brazylii. O karnawałowej zabawie w Angoli, Cabo Verde, Gwinei Bissau, czy też Mozambiku, słyszało niewielu. Ofertę związaną z końcem karnawału przygotowały nawet Seszele.

Kraje Afryki, które kiedyś były koloniami Portugalii mają najstarszą tradycję karnawałowej zabawy. Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka przypomina bardzo brazylijski karnawał. Jednocześnie nie wiąże się z ryzykiem stania się ofiara przestępstwa, co staje się udziałem części uczestników karnawału w Rio de Janeiro. Karnawał w Mindelo nie jest jedynym tego typu wydarzeniem na wyspach. Karnawał organizuje m.in. kabowerdyjska stolica, Praia. Jednak jest najczęściej odwiedzany przez zagranicznych turystów. Początki karnawałowych zabawa w tym miejscu sięgają XVIII wieku.

Na mniejszą skalę, ale z gwarancją równie dobrej zabawy, odbywa się doroczna zabawa karnawałowa w położonym na kontynencie Bissau. Ludzie ubrani w różne stroje, zakładający maski i reprezentujący różne grupy etniczne.

Angolska stolica Luanda ma też swój karnawał. Jego uczestników przybywa co roku, podobnie jak funduszy na organizację karnawałowej zabawy. Władze Luandy chcą uczynić z tego karnawału najważniejszy karnawał w Afryce. W tym roku dysponują budżetem aż 400 tysięcy dolarów amerykańskich. Ogromne parady w centrum Luandy, współzawodnictwo w walce o tytuł największego karnawałowego hitu, czy tez wybór najpiękniejszej uczestniczki karnawału, to wszystko dzieje się w Luandzie, w tym roku od 5 do 8 marca.

Karnawałowa atmosfera nie omija też Maputo, stolicy Mozambiku, gdzie zabawa jest organizowana w klubach i dyskotekach, a uliczne parady nie wpisały się w kalendarz miejscowej tradycji. Najbardziej znanym mozambickim karnawałem jest karnawał w Quelimane. W tym roku odbył sie on jednak wcześniej, już w połowie lutego.

Karnawał, który w Afryce jest rezultatem tradycji przywiezionej przez portugalskich kolonizatorów, znajduje również naśladowców w krajach, gdzie dotąd nie był obchodzony, tak hucznie, jak w krajach luzofońskich. Do gry o tytuł afrykańskiej stolicy karnawału włączyły się Seszele. W stolicy, Victorii, organizowany jest tam po raz pierwszy międzynarodowy karnawał, na które zostali zaproszeni wykonawcy muzyki z różnych stron świata.

p

 Dokument bez tytułu