Bez dwóch zdań, takiego kalendarza jeszcze nie było! Dzieciaki, które już go dostały, przy okazji turnieju w Ostródzie „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” i we Wrocławiu podczas turnieju im. Marka Wielgusa, mogą być zadowolone. Kolejni z najmłodszych dostaną go wkrótce przy okazji innych zawodów organizowanych przez PZPN.
Ideą kalendarza, ale i całego projektu Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia, jest przecież to, żeby docierać do najmłodszych. Żeby poprzez edukację, poprzez spotkania i wspólne treningi z zawodnikami z Czarnego Lądu, zmieniała się świadomość na temat tego wspaniałego kontynentu i ludzi. Przede wszystkim dzieci.
No dobra, ale wróćmy do kalendarza. Na poszczególnych kartach miesięcy, kalendarz jest duży ma format A2, nie brakuje znanych nazwisk. Są też jednak i panie, a w zasadzie jedna, są też zawodnicy z niższych lig. Wszyscy grają w Polsce. Ale może po kolei:
– styczeń to Prejuce Nakoulma z Burkina Faso
– luty Idrissa Cisse z Senegalu
– marzec Dickson Choto z Zimbabwe
– kwiecień Saidi Ntibazonkiza z Burundi
– maj Chinasa Okoro Gloria, która opowiada o Gwinei Równikowej
– czerwiec Hachem Abbes, silny jak tur Tunezyjczyk
– lipiec Frank Adu Kwame z Ghany
– sierpień Abdou Razack Traore opowiadający o kraju swojego urodzenia czyli Wybrzeżu Kości Słoniowej
– wrzesień Donald Djousse z Kamerunu
– październik to Adam Bassina Djato, gracz z Togo
– listopad Ugochukwu Ukah z Nigerii
– grudzień Emil Noll z DR Kongo
Kalendarz to dzieło Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia, która działa od sześciu lat i aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości na Czarnym Kontynencie. Przy okazji rozgrywanego u nas Euro zaangażowała się też w nietypowy projekt piłkarski.
– Dzięki programowi Polska Pomoc i Ministerstwu Spraw Zagranicznych udało się uzyskać środki na projekt skierowany do naszej młodzież. „Magia piłki, magia Afryki” ma pomóc przybliżyć najmłodszym ten kontynent. W lipcu i sierpniu uczestniczyliśmy w futbolowych warsztatach w Kluczborku. Z dzieciakami z całej Polski spotykali się i wspólnie trenowali piłkarze z Afryki: Senegalczyk Idrissa Cisse oraz Frank Adu Kwame z Ghany. Teraz przy okazji turniejów z „Podwórka na stadion” czy Ogólnopolskiego Turnieju imienia Marka Wielgusa rozdajemy dzieciakom nasz kalendarz. Ma on przybliżyć Afrykę, pokazać zróżnicowanie tego kontynentu, a na przykładzie opowieści zawodników stamtąd grających u nas pokazać, jak wspaniały potrafi być – tłumaczy Robert Zduńczyk, prezes fundacji.
Dzięki kalendarzowi można też wygrać cenne nagrody. Trzeba jednak odpowiedzieć na kilkanaście pytań w nietypowym afrykańskim quizie.
Sam mogę być dumny z tego, że miałem możliwość uczestniczenia w powstawianiu kalendarza, ale też udziału w tym świetnym projekcie piłkarskim.
Michał Zichlarz, Afrykagola.pl