afryka.org Wiadomości Kagame?

W poniedziałek Ruanda wybierze swojego prezydenta. Faworytem jest Paul Kagame, obecny prezydent tego kraju. W weekend zakończył własną kampanię wyborczą. Było wielkie wyborcze show. Teraz zdecydują wyborcy.

W 2003 roku Kagame zdobył ponad 90 procent głosów. Chociaż nie brakuje głosów krytycznych pod adresem Kagame za jego wrogie podejście do politycznych oponentów, w opinii Narodowej Komisji Wyborczej tegoroczne wybory prezydenckie będą jeszcze lepsze niż głosowanie sprzed siedmiu lat. Poprawić się ma stan lokali wyborczych, co ograniczy nieprawidłowości w czasie samego głosowania. W 16 tysiącach lokali monitoring przeprowadzi do 2 tysięcy obserwatorów, w tym obserwatorzy międzynarodowi.

W wyborach na prezydent o zwycięstwo ubiega się czterech kandydatów. Oprócz Kagame są to wiceprzewodniczący parlamentu, Damascene Ntawukuliryayo, który jest postrzegany jako największa konkurencja dla obecnego prezydenta, oraz wiceprzewodniczący Senatu Prosper Higiro oraz Alvera Mukabaramba z Partii Pokoju i Zgody. Kagame prowadzi jednak w przedwyborczych prognozach. Za jego kandydaturą przemawia jego kończąca się właśnie kadencja. Od czasu ludobójstwa, wyprowadził Ruandę z zapaści. Nie dopuszcza jednak do głosu przedstawicieli ludu Hutu, którzy wymordowali Tutsi, w czasie ruandyjskiego ludobójstwa . Falę zbrodni zatrzymał właśnie Kagame, pozbawiając Hutu władzy.

KRU

 Dokument bez tytułu