Kagame broni Pekinu

afryka.org Wiadomości Kagame broni Pekinu

Prezydent Ruandy, Paul Kagame, broni chińskich inwestycji w Afryce w swoim wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”. Jednocześnie oskarża Zachód o działanie na szkodę kontynentu afrykańskiego.

“Chińczycy dają Afryce, to czego Afryka potrzebuje” – twierdzi Kagame. – “Są to inwestycje i pieniądze dla afrykańskich rządów i firm. Chiny inwestują w infrastrukturę i budowę dróg.” Tymczasem Zachód nie wspiera Afryki w rozwoju. Zachodnie firmy wciąż traktują Afrykę jak śmietnik, czego przykładem może być afera z toksycznymi odpadami wyrzuconymi na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Kagame chce, aby świat zachodni zamiast oferować Afryce pomoc rozwojową, zaczął inwestować na kontynencie afrykańskim. Jeśli Zachód chce pomagać to niech pomoże w ożywieniu wymiany handlowej i rozwoju afrykańskiej przedsiębiorczości. Kluczowe będzie też przyznanie Afryce podobnych przywilejów w handlu, jakimi cieszą się uprzemysłowione kraje.

W maju br. Chiny ogłosiły, że zwiększą wartość swoich inwestycji w Afryce, a na konto funduszu inwestycyjnego na rzecz kontynentu afrykańskiego chińskie władze przeznaczyły dwa miliardy dolarów. Chińscy partnerzy mają jeszcze jedną zaletę, o której Kagame nie mówi. Pekin nie zwraca uwagi na to, czy afrykańscy przywódcy przestrzegają demokracji i praw człowieka, i nie poucza afrykańskich rządów.

lumi

 Dokument bez tytułu