Już w środę w Gdyni!

afryka.org Polecamy Już w środę w Gdyni!

Elektryczne gitary Tuaregów, kaszubscy klezmerzy, muzyka rowerowych hamulców, potomkowie Dżyngis Chana, orientalne rytmy i wiele innych muzycznych podróży w gdyńskim Parku Kolibki! Festiwal Kultur Świata Globaltica rozpoczyna się już w tym tygodniu.

Globaltica startuje już w środę 27. lipca – rozpocznie się pokazami filmowymi, które potrwają do czwartku. Projekcje będą odbywać się w Kinie Riwiera w Gdyni od godz. 18:00.

W piątek muzycy z zespołu Sedaa poprowadzą warsztaty orientalnych rytmów i gardłowego śpiewu.

W tym dniu odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii „Tuaregowie z Mali i Nigru” którą będzie można oglądać do 7. sierpnia.

Piątek to pierwszy dzień koncertowej części festiwalu, którą rozpocznie kaszubski zespół Bubliczki, łączący bliskie tradycje z klezmerskimi i bałkańskimi rytmami. Po nich wystąpi estońska formacja Svjata Vatra oraz zespół Kel Assouf – saharyjscy Tuaregowie grający na gitarach elektrycznych. Jako czwarty zagra Bonga – kiedyś buntownik i rekordzista w lekkoatletyce, dziś gwiazda angolskiej sceny muzycznej.

W sobotę muzycy ze Svjata Vatra poprowadzą warsztaty tańców estońskich i ukraińskich.

Wieczorem na scenie wystąpi zespół Sedaa łączący muzykę azjatyckich stepów i orientalnych rytmów. Po nich pojawi się Kilema, muzyk z Madagaskaru i węgierski Besh o droM, uważany obecnie za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę bałkańską. Jako ostatnia tego dnia zagra formacja Juan de Marcos Afro Cuban All Stars. Na scenie zobaczymy szesnastoosobowy skład pod wodzą współinicjatora legendarnego Buena Vista Social Club.

Festiwal zakończą niedzielne koncerty na Scenie Letniej Teatru Miejskiego. Usłyszymy niebiańskie głosy bułgarskiego Perunika Trio oraz zespół Dhoad – Gypsies from Rajasthan, których występom towarzyszy tancerka i fakir.

Bilety na koncerty w cenie 25 zł (jeden dzień) i 35 (karnet) można nabyć w sieciach Empik, Eventim i Ticketpro i w kasach na terenie festiwalu. Wejściówki na niedzielne koncerty można odebrać w siedzibie PTTK w Gdyni.

Pozdrawiamy i zapraszamy do Gdyni,

Zespół Festiwalu Globaltica

 Dokument bez tytułu