Już w sobotę zagra “Tinariwen”!

afryka.org Polecamy Już w sobotę zagra „Tinariwen”!

Jutrzejszy koncert Tinariwen w Palladium to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów programu warszawskiej koncertowej jesieni, legendarna grupa wystąpi w stolicy po raz pierwszy!

Najnowsza płyta grupy zatytułowana “Tassili” szybko dotarła do pierwszego miejsca będącej ważnym miernikiem popularności listy amerykańskiego magazynu Billboard, oczywiście w kategorii “world music”. Miłośnikami talentu saharyjskiej formacji są m.in. Red Hot Chili Peppers (muzycy tego zespołu gościnnie wystąpili na koncercie Tinariwen w Los Angeles), Carlos Santana czy Thom Yorke – lider Radiohead wykorzystał promujący płytę singiel “Tenere Taqqim Tossam” (Four Tet Remix) w swoim najnowszym mixie zrealizowanym dla Mary Anne Hobbs. Muzyków z Sahary supportować będzie polsko-ukraińskie trio Dagadana, które promuje wydaną kilka dni temu płytę “Dlaczego nie”.

22.10 – Warszawa, Palladium
support: Dagadana

Bilet normalny – 119 zł
Bilet VIP – 159 zł
Bilet VIP – numerowane miejsce siedzące na balkonie – uprawnia do odbioru specjalnego, wydrukowanego na papierze ekologicznym plakatu B1 (limitowana edycja)!
Dystrybucja: Ticketpro (m.in. Salony Empik i Media Markt) oraz kasa Palladium

Najnowsza, wydana przez Universal Music Polska, płyta Tinariwen zatytułowana ”Tassili” nagrana została na algierskiej pustyni i jest powrotem do muzycznych korzeni grupy – tym razem elektryczne gitary zostały zastąpione akustycznymi. W powstaniu albumu wzięli udział Tunde Adebimpe i Kyp Malone z TV On The Radio a także Nels Cline z zespołu Wilco.

Muzyka Tinariwen, następców legendarnego Ali Farka Toure, to afrykański blues, rytm tradycyjnej muzyki regionu Południowej Sahary, dźwięki pustyni. Historia grupy zaczyna się w 1982 roku w obozie Tuaregów w Libii, to stamtąd ci gitarowi poeci i duchowi rebelianci rozpoczęli swoją podróż na sceny świata. Tinariwen to pierwszy zespół z tego kręgu kulturowego używający gitar elektrycznych. Pierwszy studyjny album grupy – „The Radio Tisdas Sessions” ukazał się na CD w 2002, jednakże zespół ma na swoim koncie sporą liczbę amatorsko rejestrowanych kaset. Druga płyta Tinariwen zatytułowana „Amassakoul” („Podróżnik”) przyniosła tej formacji międzynarodowy rozgłos i zaowocowała koncertami na całym świecie, m.in. na festiwalu Roskilde czy u boku Carlosa Santany i The Rolling Stones. Silną pozycję grupy umocniły dwie kolejne, znakomicie przyjęte płyty „Aman Iman” i „Imidiwan„. W Polsce Tinariwen dali niezwykle entuzjastycznie przyjęty występ na festiwalu Open’er w 2010 roku.

Polecamy!

 Dokument bez tytułu