“Już nie proszę męża o pieniądze”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej „Już nie proszę męża o pieniądze”

Organizacja CARE prowadzi w Burundi edukacyjny projekt wsparcia dla kobiet „Gezaho!” („Stop!” od stop przemocy wobec kobiet), w ramach którego prowadzone są szkolenia z zakresu negocjacji, zarządzania domowym budżetem i przeciwstawiania się przemocy rodzinnej.

Odette Nzokirantevye, 37-letnia matka 6 dzieci opowiada, jak przyłączenie się do tego projektu zmieniło jej życie:

“Dołączyłam do Gezaho! w 2007 roku gdy zdałam sobie sprawę, że kobiety nie są traktowane jak pełnoprawne istoty ludzkie gdy dochodzi do przemocy na tle seksualnym. Miałam swoje doświadczenia, ale dopiero zajęcia w ramach projektu dały mi wiedzę i siłę do walki o nasze prawa. Wcześniej, kobiety z naszej okolicy, które były ofiarami przemocy w domu, nie miały do kogo zwrócić się o pomoc. Teraz wiemy, co robić i gdzie szukać wsparcia.

Mój mąż bił mnie regularnie i uważał, że żadna kobieta nie może przeciwstawić się mężczyźnie, a już na pewno nie powinna skarżyć się na niego publicznie. Po tym, jak zaczęłam walczyć o swoje prawa, niektórzy nawet radzili mu, aby wyrzucił mnie z domu i wziął sobie inną żonę. Nie miałabym gdzie się podziać, ale nie ustąpiłam i mimo nacisków nadal biorę udział w projekcie. Mąż początkowo był temu przeciwny, jednak po jakimś czasie sam zaczął dostrzegać korzyści z programu i teraz mnie popiera. Inni mężczyźni z wioski są nawet zapraszani do uczestnictwa w programie i w szkoleniach. Oczywiście są też tacy, którzy nie chcą się zmienić i nadal będą bić i wykorzystywać swoje kobiety, ale widzę, że część naprawdę się stara.

Odkąd dołączyłam do Gazeho! lepiej znam swoje prawa, a inne kobiety z programu są moją grupą wsparcia. Projekt otworzył nam oczy i pozwolił uwierzyć, że mamy swoje prawa i możemy skutecznie je egzekwować. Wcześniej nie miałam możliwości zarabiania własnych pieniędzy, teraz nie muszę prosić męża, aby dał mi kilka groszy na mydło czy szampon, bo sama wiem, jak zarobić na swoje potrzeby. Umiem liczyć pieniądze i wiem, jak oszczędzać. Kiedy na rynku jest nowy wzór materiału, mogę sobie na niego pozwolić, bo zarabiam sprzedając drewno na opał, mąkę z kassawy i olej.”

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu