Joint Venture Sound System

afryka.org Kultura Muzyka Joint Venture Sound System

Joint Venture to pionierzy polskiej sceny sound system. Ich pierwsza taneczna impreza miała miejsce 20 lat temu w Zgorzelcu i była jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Obecnie na stałe funkcjonują w Warszawie.

Ostatnio, w dobie rozkwitu sceny dancehall reggae, pojawiły się w Polsce dziesiątki sound systemów. W nowej rzeczywistości Joint Venture pozostają wciąż wierni zasadom oryginalności i eklektyczności.

JVSS prezentuje radykalne brzmienia muzyki roots: elektro dub, old school dub, world club beat, asian beats, reggae stare i nowe – bez komercji, poszukujące, radykalne w brzmieniu, nie uciekające od dorobku czerpiącej z tradycji reggae i world sceny elektronicznej.

Choć nie ignorują oni współczesnych trendów, to ich sety w dużej mierze opierają się na utworach, które rzadko usłyszeć można w trakcie występów innych polskich sound systemów. Jest tu miejsce dla wersji specjalnych, niepublikowanych, specjalnie nagranych dla JVSS dubplate’ów, efektów własnej twórczości remixerskiej Activatora i jego Studia As One.

Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem Kapela Ze Wsi Warszawa, pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi polskiej sceny reggae i nie tylko.

W JVSS pełni funkcję dub mastera – wykorzystuje na żywo umiejętność posługiwania się efektami i dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu.

Na wielu płytach można usłyszeć jego remixy, wliczając w to między innymi wersję utworu guru dub reggae Adriana Sherwooda (On-U Sound), wydaną w 2006 na jego płycie „Becoming A Cliche”.

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I, założyciel JVSS, to selektor muzyki, MC i sceniczny performer. Na co dzień prowadzi agencję koncertową i od lat zaprasza do Polski wielu znakomitych artystów z zagranicy.

Od ponad roku pracuje również w Polskim Radio Euro (ongiś Bis), gdzie prowadzi cotygodniową noc z muzyką korzeni i współpracuje z TVP Kultura.

Razem są współproducentami pionierskiego na naszym rynku cyklu kompilacji „Dub Out Of Poland” oraz kolekcji remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „ Wymixowanie”.

Afryka.org

 Dokument bez tytułu