Jezioro Wiktorii zagrożone

afryka.org Wiadomości Jezioro Wiktorii zagrożone

Los 30 milionów ludzi mieszkających nad brzegami jeziora Wiktorii jest zagrożony – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Niekontrolowana dystrybucja ścieków, samowola budowlana i przeludnienie mogą doprowadzić do degradacji środowiska w tym rejonie.

Jezioro Wiktorii to bardzo wrażliwy ekosystem i wspólnota międzynarodowa powinna pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z przeludnieniem, urbanizacją i zanieczyszczeniem jeziora, które prowadzą do jego śmierci – mówi Anna Tibaijuka z ONZ.

Jezioro Wiktorii jest drugim zbiornikiem słodkiej wody na świecie, który jest podzielony między Kenię (6 procent powierzchni jeziora), Tanzanię (49 procent) i Ugandę (45 procent). Jeżeli nie uda zatrzymać się niekorzystnych zmian w jego rejonie jezioro umrze.

W celu powstrzymania degradacji Wiktorii została opracowana specjalna strategia dla miast położonych nad jeziorem o nazwie City Development Strategies (CDS). Ma ona pomóc w lepszym planowaniu zabudowy i systemów oczyszczania miasta. Jednocześnie będą prowadzone działania na rzecz ograniczenia ubóstwa i walki z AIDS.

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu