Jeszcze raz Mauretania

afryka.org Wiadomości Jeszcze raz Mauretania

Znamy już wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich w Mauretanii. Pierwszym demokratycznie wybranym przywódcą tego kraju jest Sidi Ould Cheikh Abdalahi.

Na konferencji prasowej 69-letni Abdalahi zapowiedział budowę sprawiedliwego państwa, które zacznie rozwijać się gospodarczo, korzystając z powrotu demokracji. Nowy prezydent przejmie władzę od wojskowego rządu podczas ceremonii przewidzianej na 19 kwietnia.

Mauretańczycy wybrali po raz pierwszy prezydenta. Głosowanie przebiegło bez zakłóceń.

Abdalahi zdobył 53 procent głosów, pokonując swojego rywala Ahmeda Oulda Daddaha. Jest określany mianem kandydata kompromisu – między siłami demokratycznymi a armią, sprawującą wcześniej w Mauretanii władzę. 15 lat życia spędził poza ojczystym krajem. Zyskał poparcie wyborców nie tylko innych kandydatów opozycji, ale też i byłego prezydenta, odsuniętego od władzy, Maaouya Ould Tayi.

Wielkim przegranym jest Daddah, wieloletni przywódca opozycji.

Przed Abdallahim wielkie wyzwanie – rządy krajem, wchodzącym na drogę demokracji i posiadającym bogate złoża ropy naftowej (podział dochodu z eksploatacji tych złóż będzie jednym z pierwszych zadań nowego prezydenta), i który prowadził dotąd politykę dyskryminacji rasowej wobec czarnych Afrykańczyków (Abdallahi zapowiada koniec rasizmu w Mauretanii).

(ps)

 Dokument bez tytułu