Jesteście najważniejsze nie tylko tego dnia

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Jesteście najważniejsze nie tylko tego dnia

Ilu rządzących myśli i dyskutuje o sytuacji kobiet, przemocy wobec nich i dyskryminacji tylko w dniu 8 marca? W innych miesiącach, w innych dniach, setki kobiet są napadane, gwałcone, krzywdzone w pracy, umierają w czasie porodów, są zmuszane do niewolniczej pracy ponad siły. Są poniżane i hańbione.

Ile firm ofiarowuje swoim pracownicom upominki z okazji tego święta, podczas gdy na co dzień, kobiety są dyskryminowane, nie wierzą w swój potencjał, nie mają szansy na awans i uczciwą ocenę swojej pracy, a do tego bywają molestowane seksualnie przez swoich szefów. Ach, ile?

Co to za hipokryzja! A przecież kobiety są pełnowartościowymi pracownicami cały rok, przez wszystkie dni. Są zarówno „siłą roboczą”, prowadzą ciężarówki, ale też są obecne na stanowiskach wymagających wykształcenia i odpowiedzialności, jako menedżerowie czy wręcz głowy państw.

8 marca wysocy oficerowie policji i armii przemawiają, podkreślają rolę kobiet. Mówią o aktach odwagi, apelują, żeby aplikowały do armii, żeby kontynuowały pracę na swoich stanowiskach. To są kobiety, które ramię w ramię z facetami stoją na straży suwerenności państwa i bezpieczeństwa, tak samo ryzykują, walcząc z przestępcami. Niestety, mówi się nich tylko w dniu ich święta. A i tak najwyższe szarże w wojsku i policji są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn!

Nawet mężowie – przypominają sobie, żeby ofiarować swoim kobietom przysłowiowy goździk tylko 8 marca. Ci sami mężowie, którzy codziennie napadają na swoje żony, źle je traktują, często widza w nich tylko służące i matki. Nie zauważają, że kobiety są z nimi każdego dnia, Zawsze gotowe do poświęceń, ciężkiej pracy i walki o szczęśliwą rodzinę.

Czemu uznajemy za stosowne pamiętać i doceniać istnienie Matki, Siostry, Córki, Przyjaciółek tylko 8 marca?

Ale ten dzień jest potrzebny. Chociażby po to, żeby rządy mogły przemyśleć swoją politykę, bardziej zaangażować się w zapewnienie równości społecznej, zniwelowanie różnic. Mężczyźni i kobiety są różni, każdy ma swoje mocne i słabe strony. Ale kobiety codziennie odnoszą swoje małe zwycięstwa: pomimo nierówności, zdobywają wykształcenie, szacunek, coraz bardziej eksponowane stanowiska.. Codziennie zasługują na kwiaty, romantyczne kolacje, czułość, szacunek.

Jeśli zależy nam na kobiecie, musimy mówić jej „kocham” codziennie. I musimy być o tym przekonani i dobrze się tym uczuciem czuć. Bo inaczej, bez wiary i uczucia, dawanie kwiatków na Dzień Kobiet, bo tak wypada, nie ma sensu. Nie warto wzbudzać uczuć w kobiecie, jeśli nie jesteśmy w stanie jej szczerze pokochać.

Kobiety zasługują nie tylko na 8 marca. Kobiety zasługują na dużo wiecej!

Każda kobieta, jest poematem. I nie warto tu dyskutowac, bo czar kobiety jest w oczach tego, kto na nią patrzy!

Pedro

 Dokument bez tytułu