“Jestem z Afryki, jestem z Warszawy!”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy!”

Już 8 maja rusza cykl koncertów, warsztatów, happeningów i wielu innych wydarzeń kulturalnych pod hasłem „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”.

„Jestem z Afryki, jestem z Warszawy” jest kolejną nowatorską inicjatywą Fundacji „Afryka Inaczej” na rzecz dialogu międzykulturowego w mieście stołecznym Warszawa. W 2010 roku Fundacja chce zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na ich afrykańskich sąsiadów, którzy coraz liczniej zamieszkują nad Wisłą. Dzięki planowanym w ramach projektu wydarzeniom Warszawa przez kilka miesięcy, będzie miejscem promującym dialog między polskimi a afrykańskimi warszawiakami i warszawiankami.

Nazwa projektu, „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”, dowodzi, że bez względu na kraj czy miejsce naszego pochodzenia, fakt, że mieszkamy w Warszawie, powinien skłaniać nas do wzajemnego poznania i nawiązania dialogu międzykulturowego – mówi Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”. Poznanie kultury naszych afrykańskich sąsiadów z ulicy czy bloku, sprawi, że będziemy bogatsi o wiedzę na ich temat, pozbawioną stereotypów wynikających z niewiedzy i braku rzetelnej informacji w środkach masowego przekazu – dodaje Paweł Średziński, pomysłodawca projektu.

Poprzedni projekt Fundacji „Wszyscy pochodzimy z Afryki”, zrealizowany w miesiącach maj-lipiec 2009 roku spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców stolicy. Tegoroczny projekt jest realizowany pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz i dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Poniżej załączamy program wydarzeń, które odbędą się w ramach projektu. O każdym z nich będziemy informować na bieżąco. Wkrótce powstanie też specjalna strona internetowa.

10 maja

Afrykańsko-warszawskie opowiadanie historii

Spotkanie będzie okazją do opowiadania historii, połączonego z recytowaniem poezji napisanej przez afrykańskich imigrantów, mieszkających w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział: Angelo Torres, zawodowy griot (opowiadacz historii), reżyser i aktor, który pochodzi z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Mamadou Diouf, Senegalczyk, od ponad 20 lat mieszkający w Warszawie. Ich dialog będzie połączeniem opowiadania zawodowego afrykańskiego griota (Torres) ze współczesną poezją, której inspiracją jest Warszawa (Diouf). Spotkaniu będzie towarzyszyła specjalna oprawa muzyczna. Opowiadanie historii odbędzie się w warszawskiej Kinotece, po filmie „Gitary i kałasze”, początek o g. 20. Wstęp na opowiadanie historii jest bezpłatny.

23 maja

Happening „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”

„Afrykański autobus”: Happening będzie całodniowym występem afrykańskich artystów i twórców afrykańskiej kultury, mieszkających w Warszawie, którzy w specjalnie zaadaptowanym autobusie, wyruszą do pięciu dzielnic Warszawy. Happening będzie jednocześnie warszawskimi obchodami Dnia Afryki. Autobus rozpocznie swoją podróż pod siedzibą władz miasta stołecznego Warszawa na Placu Bankowym. Z Śródmieścia autobus pojedzie kolejno na Żoliborz, Bemowo, Ursynów, Mokotów, Pragę i zakończy swoją podróż na Krakowskim Przedmieściu. W czasie przejazdu z autobusu będzie rozbrzmiewała muzyka. Obok bębniarzy i muzyków, autobusem pojadą tancerze, na co dzień uczący tańca afrykańskiego.

Autobusowi będzie towarzyszyła specjalna afrykańska kuchnia polowa, wydająca nieodpłatnie afrykański poczęstunek. Oprócz kuchni polowej, na trasie przejazdu autobusu będzie również poruszał się afrykański zakład fryzjerski, w którym będzie można zrobić sobie fryzurę bądź nauczyć się jej robienia pod okiem afrykańskich fryzjerek.

Happening zakończy się koncertem na Krakowskim Przedmieściu, na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.

Przejazd autobusu g. 12-18. Koncert g. 19.

29 maja

Afrykańczycy czytają dzieciom: cykl spotkań z najmłodszymi. W czasie tych spotkań, Afrykańczycy mieszkający w Warszawie będą czytać afrykańskie bajki warszawskim dzieciom. Spotkanie będzie miało złożoną formułę: czytanie bajek, połączone z opowiadaniem o Afryce. Pierwsze spotkanie 29 maja, w Czułym Barbarzyńcy.

11 czerwca

Kibicuj Afryce: Wspólne oglądanie meczów z udziałem afrykańskich drużyn na dużym ekranie w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA. Zachętą do kibicowania afrykańskim drużynom może być fakt, że do mundialu nie zakwalifikowała się polska reprezentacja. Oglądanie meczu w Warszawie jest organizowane wspólnie z Ambasadą RPA.

Wspólne oglądanie meczu odbędzie się na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, przy Krakowskim Przedmieściu.

Od maja do czerwca

Warsztaty

Warsztat gry na djembe, warsztat tańca afrykańskiego i warsztat plastyczny. Warsztaty gry na bębnach (8-10 maja) i tańca (15-17 czerwca). Wśród prowadzących warsztaty znajdzie się Violetta Wojciechowska, znana instruktorka tańca afrykańskiego i zespół Konoba oraz Benoit le Gros z Togo. Zapisy na warsztaty drogą email: fundacja@afryka.org .

Lipiec

Warsztat plastyczny potrwa jeden dzień, i w jego ramach uczestnicy zapoznają się m.in. z techniką batiku, dowiedzą się co oznaczają symbole adinkra i poznają współczesne oblicze afrykańskiej sztuki, spotykając się z afrykańskim malarzem z Mali, Seydou Zan Diarra. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy: fundacja@afryka.org. Ilość miejsc ograniczona.

Sierpień

Afrykańska poezja i bajki na ulicy: Na warszawskich ulicach pojawią się ulotki z wierszami napisanymi przez afrykańskich poetów i afrykańskimi bajkami. Odbędzie się też spotkanie z poezją Mamadou Dioufa.

Wrzesień

Filmy z Afryki: Dwa filmy będą poświęcone afrykańskiej tradycji „Morze i dżungla” oraz „Mity i maski” (oba filmy z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej). Trzeci „Dzieci chmur” opowiada o Saharze Zachodniej. Każda projekcja filmu będzie kończyła się spotkaniem z Afrykańczykami mieszkającymi w Warszawie. Po projekcji „Dzieci chmur” odbędzie się panel poświęcony sytuacji w Saharze Zachodniej, w której udział weźmie Moulay Brahim, jeden z dwóch Saharyjczyków mieszkających w Polsce.

Październik

Afryka w Warszawie: Oprócz tych trzech filmów planowany jest również pokaz polskiego filmu „Cafe pod Minogą”, w której wystąpił Afrykańczyk, Mokpokpo Dravi. Po projekcji tego filmu odbędzie się panel poświęcony obecności Afrykańczyków w Warszawie.

Udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny.

FAI

 Dokument bez tytułu